Hlavní obsah

Kandidátkou na českou eurokomisařku by mohla být Roithová

13. 5. 2014, 15:01 – Praha
Novinky, Václav Lang

Lidovci oslovili svou dlouholetou eurposlankyni Zuzanu Roithovou, aby se stala jejich kandidátkou na českou eurokomisařku. Roithová, která loni kandidovala na prezidentku a po letos se rozhodla do Evropského parlamentu již nekandidovat, si vzala čas na rozmyšlenou do začátku letních prázdnin.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zuzana Roithová

Článek

Zuzana Roithová je jméno, které je s Evropskou unií velmi úzce spojeno,“ prohlásil na adresu Roithové předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a pochválil ji za léta v Evropském parlamentu. „Po deset let byla nejpracovitější a nejaktivnější naše poslankyně v Evropském parlamentu.“

Rotihová si proto podle Bělobrádka vzala až do začátku prázdnit čas na rozmyšlenou, zda by na eurokomisařku kandidovala. Pokud ne, mají lidovci v záloze ještě jejich lídra pro volby do Evropského parlamentu Pavla Svobodu.

K adeptům, které nominovaly zbylé vládní strany, totiž lidovci sympatie příliš necítí. „Pan Mertlík je určitě jméno zajímavé, na druhou stranu je to i otázka portfolia, které by se dalo vyjednat,“ prohlásil na adresu kandidáta ČSSD.

Teličkovi zase vyčetl jeho minulost. „Mohlo by dělat poměrně velké potíže vysvětlovat našim kolegům v Evropské lidové straně, že kandidátem je absolvent diplomacie ze Sovětského svazu, člověk, který působil jako lobbista,“ uvedl.

Reklama

Související články

ČSSD nominuje na eurokomisaře Mertlíka

7. 5. 2014, 12:57

Sociální demokraté nominují na post eurokomisaře ekonoma Pavla Mertlíka. Informaci Právu ve středu potvrdil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Výběr článků