Hlavní obsah

Sněmovna podpořila růst důchodů. Senioři starší 85 let mají dostat tisícovku navíc

19. 4. 2018, 13:09 – Praha
Novinky, zpe

Důchodci by si mohli přilepšit. Poslanci v prvním čtení podpořili vládní novelu, která stanoví, že se pevná část důchodů zvýší o procentní bod na deset procent. Lidem starším 85 let zároveň vzroste měsíční penze o tisíc korun. Pravice kritizovala, že vláda zavádí rovnostářský přístup a nezohledňuje zásluhovost.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Změna má podle ministryně práce a sociálních věcí Jaroslavy Němcové (ANO) přispět ke zvýšení životní úrovně důchodců. Poslanci se vesměs shodli, že by důchodci měli dostávat více peněz, vládu však kritizovali za to, že se nejedná o žádnou komplexní novelu důchodového systému.

Pravici také vadí, že změna nezohledňuje zásluhovost. „Nemá to být na úkor penzistů, kteří přispívali celý život víc,“ řekl například šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Dochází k rovnostářskému přístupu. Bude to poškozovat až 60 procent příjemců. Procentuální změna - to je cesta proti zásluhovosti,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. Dodala, že velké části seniorů a seniorek se bude penze zvyšovat pomaleji než dosud.

„Vláda to vzala jednoduše. Hezky to vypadá na billboardech, ale senioři a ti, co se do důchodu blíží, očekávají víc,“ komentoval lidovecký poslanec Vít Kaňkovský.

Návrh nyní posoudí výbory, poté ještě musí ve Sněmovně projít druhým a třetím čtením, návrh následně posoudí Senát. Ministryně Němcová řekla, že pokud všechno půjde dobře, důchodci by si měli přilepšit od roku 2019. Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14 miliard korun.

Jak je to s důchody?
Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Současně pevná část penze, která je pro všechny stejná, musí nyní odpovídat devíti procentům průměrné mzdy. Plánovaný růst na deset procent neznamená, že se penze zvednou o procento, jen se přeskupí jejich složení. Pravidla pro přidávání zůstanou stejná, zvětší se podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky. Zdroj: ČTK

Reklama

Související články

Výběr článků