Hlavní obsah

Sněmovna chce, aby veřejné peníze kontroloval NKÚ

14. 5. 2014, 19:42 – Praha • Aktualizováno 14. 5. 2014, 20:07

Poslanecká sněmovna ve středu schválila ústavní novelu, která se týká rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle předlohy by měl úřad nově prověřovat nakládání s veřejnými penězi, penězi z veřejných rozpočtů a také s majetkem firem, ve kterých má majetkovou účast stát, kraje nebo obce. Normu nyní bude posuzovat Senát.

Článek

Poslanci upravili novelu podle doporučení kontrolního výboru, s nímž souhlasil i prezident NKÚ Miloslav Kala. Původní předlohu Kala kritizoval, vedla by podle něho spíše k omezení pravomocí úřadu.

Skupina poslanců chtěla, aby NKÚ kontroloval kromě jiného hospodaření s majetkem krajů i obcí, příjmy a výdaje jejich rozpočtů ale jen z hlediska souladu se zákony. Kontrolovat měl taky hospodaření s majetkem veřejných institucí, o nichž tak stanoví zákon, a to v zákonem stanoveném rozsahu.

Kritiku budil i pozměňovací návrh ústavně-právního výboru, o němž už Sněmovna nehlasovala. Byl podobný jako předloha kontrolního výboru s rozdílem, že u firem s podílem státu, krajů nebo obcí by úřad mohl prověřovat pouze výkon vlastnických práv. Ústava nyní uvádí, že NKÚ kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

Podobnou novelu Senát v minulosti zamítl

Některým poslancům a senátorům se nelíbí to, že různé státní instituce mnohdy prověřují stejnou záležitost a přitom leckdy s protichůdnými závěry. Nynější mnohačetné prověrky stejných věcí různými úřady v obcích a městech byly jedním z argumentů, proč Senát už v minulosti zamítl obdobnou novelu.

Reklama

Výběr článků