Hlavní obsah

Snažíme se, ale veřejné finance jsou kvůli Babišovi v rozvratu, říká Fiala

10. 6. 2022, 14:19 • Aktualizováno 10. 6. 2022, 14:37

Kvůli rozhazovačné politice kabinetu pod vedením Andreje Babiše (ANO) jsou veřejné finance v České republice v rozvratu. Konstatoval to v pátek premiér Petr Fiala (ODS), podle něhož se kabinet tvořený zástupci ODS, STAN, Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL snaží postupovat proti nynější inflaci a jejím dopadům.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Premiér Petr Fiala (ODS)

Článek

Spotřebitelské ceny v Česku v květnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply o 16 procent, růst tak dále zrychlil z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Inflace zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta.

Podle Fialy se nové vládě podařilo sestavit úsporný rozpočet, přesto na pomoc občanům uvolnila zhruba 100 miliard korun.

„Kromě rozšířené možnosti čerpání příspěvku na bydlení, snížení spotřební daně na pohonné hmoty nebo mimořádného příspěvku 5000 Kč na dítě připravujeme například úsporný energetický tarif, abychom domácnostem pomohli s růstem cen energií,“ poznamenal. Konkrétní kroky ale podle něj kabinet oznamuje vždy až poté, co se na nich shodne.

Síkela: Zavedeme slevu až 20 procent na energie

Ekonomika

Úsporný energetický tarif pro domácnosti vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) projedná 22. června. Stát by měl lidem na část spotřeby zajistit slevu 15 až 20 procent. Tarif by měl platit celou nadcházející topnou sezonu, případně déle. Ministr už dříve uvedl, že se sleva bude vztahovat na elektřinu i plyn. Náklady státního rozpočtu na tuto pomoc odhadl mezi 16 a 24 miliardami korun.

Rozpočet nicméně skončí s vyšším než schváleným schodkem ve výši 280 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) plánuje novelizaci a očekává nárůst na více než 300 miliard.

Pohledem Thomase Kulidakise: Pštrosí skvadra stávkové pohotovosti neporozumí

Komentáře

Loni hospodaření státu skončilo s rekordním schodkem ve výši téměř 420 miliard korun.

Babiš se k utrácení nezná

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek opět odmítl Fialovu kritiku, že předchozí kabinet ANO a ČSSD inflaci způsobil. Jsou za ní podle něj externí vlivy jako vysoké ceny ropy, plynu, válka na Ukrajině, emisní povolenky a jde podle něj také o důsledek přerušení dodavatelských řetězců běhemi covidu.

NKÚ: Zadlužování ohrožuje veřejné finance, růst výdajů byl loni enormní

Domácí

Vzhledem k vysokým spotřebitelským cenám podle něj stát získává více peněz, které by měl vrátit lidem. Vláda by měla plošně pomoci zejména s vysokými cenami energií, řekl Babiš.

Reklama

Související témata:

Výběr článků