Hlavní obsah

Slůně stále nepije od matky, pomoci by mohla plazma

9. 2. 2014, 15:04
Právo, Pavel Karban

Malá sloní samička, která se v úterý ráno narodila sedmnáctileté slonici Vishesh, stále nepije mléko od své matky. Ostravská zoo chce udělat další krok k záchraně sloního mláděte, ráda by využila plazmu z krve slonů indických z partnerských zoologických zahrad.

Foto: Právo

Malá sloní samička se doposud nenapila mateřského mléka od své mámy.

Článek

To, že slůně dosud nezačalo pít mléko od matky, potvrdila mluvčí ZOO Ostrava Šárka Kalousková.

„Vzhledem k tomu, že se malá sloní samička doposud nenapila mateřského mléka od své mámy Vishesh, nedostala do svého organismu v prvních hodinách svého života důležité látky, které by posílily její imunitní systém. Proto jsme se v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami obrátili na kolegy v Liberci a Ústí, kde chovají slony indické, zda by nám nepomohli a nepokusili se svým slonicím odebrat krev pro vytvoření plazmy jako zdroje protilátek, které slůně dostane v náhražce mateřského mléka,“ vysvětlila.

Při běžném odchovu mláďata přijímají protilátky z mleziva, což je prvotní mléko savců, které se tvoří v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi tři až pět dní.

Foto: Právo

Vinesh se svým slůnětem

„Z obou zoologických zahrad se nám díky nezištné pomoci kolegů podařilo dovézt více než 1 litr čerstvě odebrané krve, z níž jsme získali zhruba poloviční množství séra, a dalších 450 mililitrů zmraženého séra, které měli kolegové k dispozici z dřívějších odběrů. Sérum bylo v průběhu včerejšího večera a noci přidáno do několika dávek mléčné náhražky a bylo slůnětem přijato,“ popsala Kalousková.

Upozornila ale, že sloní samička stále ještě nemá vyhráno.

„Takřka jedinou možnou cestou pro jeho zdárný odchov je, že začne pít mléko své matky. Ze zkušeností, které v chovu slonů v celém světě jsou, statisticky jednoznačně vyplývá, že přežívá a dospělosti se dožije jen mizivé procento mláďat, která jsou krmena výhradně jakoukoli náhradou mateřského mléka,“ doplnila.

Reklama

Související témata:

Výběr článků