Hlavní obsah

Šéf armádní agentury spravující nemovitý majetek nečekaně skončil. Oboustranná dohoda, uvedla obrana

22. 9. 2023, 17:31

V čele Agentury hospodaření s nemovitým majetkem (AHNM) spadající pod ministerstvo obrany tento týden nečekaně skončil Michael Šrámek. Důvody nejsou jasné, resort se omezil pouze na konstatování, že jde o „oboustrannou dohodu“.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministerstvo obrany

Článek

Na ukončení pracovního poměru Šrámka po pouhých zhruba deseti měsících ve funkci ve čtvrtek upozornil server Lidovky.cz. Přesné důvody jsou nejasné, nechce je komentovat resort ani Šrámek. Mluvčí obrany Simona Cigánková pouze uvedla, že se tak děje na základě oboustranné dohody.

„Ing. Michael Šrámek skončil ve funkci ředitele Agentury hospodaření s nemovitým majetkem po oboustranné dohodě ke dni 18. září 2023. To je vše, co lze k věci sdělit,“ uvedla na dotaz Novinek.

Agenturu hospodaření s nemovitým majetkem po Šrámkově konci dočasně vede Dalibor Kadlec, dosavadní ředitel odboru správy nemovitého majetku. Na post šéfa agentury by mělo být vypsáno řádné výběrové řízení.

Smlouva ještě není, reaguje Fiala, že obrana bude za pronájem budovy platit třikrát víc než NKÚ

Šrámek, který před příchodem na obranu pracoval jako vedoucí odboru technické správy majetku a investic na radnici Prahy 3, se funkce ředitele ujal vloni 1. listopadu, když zvítězil nad dalšími sedmi zájemci ve výběrovém řízení. Vystřídal tehdy ve funkci Milana Polleče, jehož odvolala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Polleč byl známým jejího předchůdce Lubomíra Metnara (ANO).

Úkolem agentury je správa, údržba a provoz nemovitostí resortu obrany a Armády ČR, nákupy energií a služeb pro tuto infrastrukturu či zajištění ostrahy nepotřebného majetku. Podílí se také na přípravě materiálů pro veřejné zakázky týkající se nemovitých majetků. AHNM hospodaří podle ročenky za rok 2021 s majetkem v hodnotě přes 60 miliard korun a v daném roce proinvestovala 2,7 miliardy.

Nejasnosti kolem pronájmu

Ačkoliv není jasné, zda s tím Šrámkův konec nějak souvisí, rozvázání pracovního poměru přichází zhruba týden poté, co server Seznam Zprávy upozornily na záměr ministerstva obrany pronajmout si budovu Tokovo od holdingu CPI na roky 2024 až 2031, aby se tam po dobu chystané rekonstrukce ministerské budovy přemístily stovky zaměstnanců.

Server tehdy napsal, že roční nájemné se má pohybovat okolo 66 milionů korun, což by bylo o téměř 50 milionů víc, než platí ročně (cca 18 miliard) Nejvyšší kontrolní úřad, který doposud v budově v pronájmu sídlí, ale bude se přesouvat do vlastní budovy. Cenu podle některých tvrzení předraženého pronájmu následně rozporovalo samo ministerstvo či ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že smlouva ještě nebyla uzavřena a stále se jedná, a to i o výši nájmu.

„Cena pronájmu, která se objevila v médiích, není cenou dohodnutou jakoukoliv smlouvou. Nadále probíhá vyjednávání o podmínkách smlouvy, včetně cenových parametrů, a výše nájmu by měla zohledňovat mimo jiné i nutné stavební úpravy,“ uvedl tehdy předseda vlády s tím, že při uzavírání smlouvy se bude přihlížet i k právě zpracovávanému znaleckému posudku na cenu.

Metnara rozčílil příspěvek armády na sítích. Jsi zbytečně hysterický, reaguje Černochová

Reklama

Výběr článků