Článek
„Všichni živnostníci zbystřete! Jsou vás dva miliony a vsadím se, že o tomhle dárečku od Fialovy vlády nevíte,“ začíná bývalá ministryně financí Schillerová své video na síti X.
„Do konce června musí každý z vás podle nového zákona ministra Baxy z ODS nahlásit jak České televizi, tak Českému rozhlasu počet svých zaměstnanců, a to i tehdy, pokud žádné nemáte. Jinak dostanete pokutu 15 tisíc korun. Nezapomeňte na tyto vládní podpásovky, až půjdete v říjnu k volbám,“ prohlašuje.
Video doplnila příspěvkem, který hlásá: „Kdo do konce června nenahlásí České televizi a Českému rozhlasu počet svých zaměstnanců, zaplatí 15 tisíc korun. A pozor - týká se to i těch, kdo žádné zaměstnance nemají.“ Není to však pravda, pokuty se podnikatelů s 24 a méně zaměstnanci netýkají.
Máte IČO? Tak pozor na novou pokutu z dílny @ODScz.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 25, 2025
Kdo do konce června nenahlásí České televizi a Českému rozhlasu počet svých zaměstnanců, zaplatí 15 000 Kč. A pozor – týká se to i těch, kdo žádné zaměstnance nemají 🙈 pic.twitter.com/8ekMue2CHS
„V případě, že se fyzické osoby podnikající a právnické osoby nově neregistrují a následně se ukáže, že platební povinnost nemají, protože mají méně než 25 zaměstnanců, žádné sankce nehrozí,“ sdělila Novinkám mluvčí ministerstva kultury Ivana Awwadová.
Stejně tak podle mluvčí nebude žádné pokuty platit ani už registrovaný podnikatel či právnická osoba za to, že nenahlásí počet zaměstnanců, pokud se při kontrole ukáže, že má méně než 25 zaměstnanců.
Že se pokuty těchto drobných živnostníků s 24 a méně zaměstnanci vůbec netýkají, potvrdili i zástupci obou veřejnoprávních médií. „Kdo je poplatník, ale má nulovou poplatkovou povinnost, tak se nepřihlášením nevystavuje riziku přirážky, jelikož České televizi nevznikla žádná škoda, dluh na poplatku,“ potvrdil mluvčí ČT Patrik Vacek.
Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích hovoří o přirážce, tedy pokutě, v tom smyslu, že ji viník musí zaplatit „kromě dlužných poplatků“. Jelikož žádné poplatky takový podnikatel dlužit nebude, protože je ani neplatí, nedává smysl ani žádná další sankce.
V podobném duchu se vyjádřila i mluvčí Českého rozhlasu Lidija Erlebachová. „Odmítáme tvrzení, že by každý, kdo se do 30. června neregistroval či neprovedl změnu, automaticky čelil sankci ve výši 5000 Kč. Tato informace není pravdivá,“ sdělila.
Rozhlas dokonce vydal tiskovou zprávu, aby uvedl na pravou míru „některé nepravdivé informace, které se v posledních dnech objevily ve veřejném prostoru“. Zpráva ovšem nejmenuje nikoho konkrétního, kdo se měl nepravd dopouštět.
Případné pokuty se týkají jak v případě rozhlasu, tak televize pouze těch podnikatelů, kteří mají přijímač, i v podobě mobilu či počítače, mají 25 a více zaměstnanců a nesplní své povinnosti, tedy nejčastěji přihlásit se do evidence poplatníků. Kdo tak neučiní, tomu opravdu hrozí v případě rozhlasového poplatku pokuta pět tisíc korun, u televizního pak deset tisíc, dohromady již zmíněných 15 tisíc.
V podobném duchu jako ona se přitom vyjádřil i Okamura. „S rozšířením a zvyšováním koncesionářských poplatků, které prosadila Fialova vláda, se totiž zavedla povinnost, že se OSVČ a podnikatelé musí registrovat pod hrozbou pokuty, i když nemají povinnost platit koncesionářské poplatky,“ napsal a příspěvek doprovodil nadsazenou fotografií dvou vězňů. „Za co?“ ptá se jeden druhého. „Že jsem jako OSVČ nenahlásil, že nemám žádné zaměstnance,“ zní odpověď na obrázku.
Toto lidé sdílí na facebooku. S rozšířením a zvyšováním koncesionářských poplatků, které prosadila Fialova vláda, se totiž zavedla povinnost, že se OSVČ a podnikatelé musí registrovat pod hrozbou pokuty, i když nemají povinnost platit koncesionářské poplatky. A přihlašovací… pic.twitter.com/c98t8MzNzx
— Tomio Okamura (@tomio_cz) July 1, 2025
Schillerová odmítá, že by upozorňovala na něco, co není pravda. „Není fér tvrdit, že upozorňuji na něco, co objektivně nehrozí. Naopak, jak před časem potvrdilo samo ministerstvo kultury pro web podnikatel.cz, a následně to potvrdili i oslovení právníci, tato povinnost zde podle zákona je,“ řekla Novinkám Schillerová.
Jak Schillerová, tak Okamura upozorňují na byrokratičnost nového postupu. Opravdu se podle zákona mají přihlásit i drobní živnostníci, kteří následně poplatek vůbec platit nebudou. Kritizují to i zástupci podnikatelů.
Další byrokracie pro firmy
„Digitalizace státu má vést ke snižování administrativní zátěže podnikatelů. Uvedená povinnost podnikatelů je však v přímém rozporu s tímto cílem,“ řekl mluvčí Hospodářské komory Jan Sotona.
„Mně také do firmy přišla výzva k registraci kvůli rozhlasovým poplatkům, přestože nesplňujeme zákonný limit 25 zaměstnanců. Tedy nemáme žádnou povinnost platit, ale přesto máme posílat oznámení, které je absolutně zbytečné,“ dodal Aleš Kučera, podnikatel a předseda Sekce pro podporu podnikání a digitální agendu této komory. „A přitom stát ta data dávno má, stačí si je vytáhnout ze sociální správy,“ dodal Sotona.
Zákonodárci však zvolili jiný postup, který působí poněkud krkolomně. Podnikatelé s přijímačem se musí bez ohledu na počet zaměstnanců přihlásit do evidence poplatníků, případně nahlásit počet zaměstnanců, pokud už v ní jsou.
Obě média pak budou moci od 1. ledna nahlížet do rejstříků České správy sociálního zabezpečení. Budou poté srovnávat, zda sedí jejích informace od firem s těmi, které má ČSSZ.