Hlavní obsah

Romantická procházka lesem? Pozor na fotopasti, jsou jich tisíce

13. 3. 2017, 3:14 – Praha
Právo, Jakub Bartosz

Nepozorované procházky lesem, třeba kvůli houbaření nebo romantice, se pomalu stávají minulostí. Čím dál častěji se milovníkům přírody může stát, že je zachytí fotopast. Zařízení velikosti přenosného rádia, aktivované pohybem nebo třeba změnou teploty, zaznamená vše v zorném poli svého čidla.

Foto: Petr Švancara, ČTK

Fotopasti slouží k monitoringu zvěře i k ochraně majetku.

Článek

Podle odhadu odborníků jsou v českých lesích rozmístěny tisíce až desítky tisíc fotopastí. Kromě ochrany majetku se používají zejména pro sledování pohybu zvěře.

„Člověk aby se pomalu bál jít v lese nepozorovaně vyprázdnit,“ zažertoval zoolog z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Václav Tomášek. V jejich oblasti jich mají zhruba 25.

„Počty se ale mění podle toho, jak je lidé kradou,“ dodal odborník. Například letos už v Jizerkách přišli o dvě.

Prodají tisíce ročně

Prodejci fotopastí oslovení Právem z různých míst Česka shodně uvádějí, že zájem o zařízení je stabilně rostoucí a prodají jich tisíce ročně. Ceny se pohybují většinou kolem čtyř pěti tisíc, dají se ale pořídit podle vybavení i za dva nebo deset tisíc korun.

Zdeněk Buben, který provozuje e-shop zaměřený na fotopasti, Právu řekl, že většina lidí je kupuje k ochraně majetku. „Je to zhruba 70 procent zákazníků, zbylých 30 procent je kupuje kvůli zvěři, například myslivci,“ dodal.

Rostoucí zájem o fotopasti v Česku sleduje také právní lektor a zkušební komisař Českomoravské myslivecké jednoty Roman Ondrýsek. „Je otázka, jestli náhodou nedochází ke zneužívání,“ naznačil právník. Narážel tím na možnost, že dotyčný pod záminkou sledování zvířat na své zahradě pozoruje ve skutečnosti sousedy.

Bezpečné zóny

Fotopasti využívá i policie, podle ministerstva vnitra zvyšují množství bezpečných zón ve městech. Majitelé obydlí však musí počítat s tím, že se na tato zařízení vztahují pravidla ochrany osobních údajů.

Fotopasti stejně jako kamera mají být podle mluvčího Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Tomáše Patáka namířené jen na vlastní majetek. „Neměly by zabírat cizí pozemek,“ upřesnil.

S pořízenými záznamy pak musí dotyčný nakládat podle zákona o ochraně údajů, tedy dbát na jejich uchovávání a znemožnit zneužití. Pokud zachytí zloděje, nesmí ho veřejně označit jako podezřelého, ale nechat vše na policii. Záběry mohou sloužit jako důkazní materiál v trestním řízení.

Myslivci při sledování zvířat ochranu osobních údajů řešit nemusí, ani když jim místo kance nebo srnky projde mezi stromy člověk. Pokud záznam již dále nezpracují, jedná se o „nahodilé shromažďování osobních údajů“. „Ochranu soukromí lze v případě zveřejnění těchto náhodných snímků řešit podle občanského zákoníku,“ píše Úřad na ochranu osobních údajů v právním názoru k fotopastem.

Prodejce Buben uvedl, že zákazníci žádné cílené poučení nedostávají, se všemi ale probírá, na co budou čidlo používat. „Neměli by ho používat pro skryté civilní pozorování,“ dodal.

Anketa

Rozmach fotopastí vám:
Vadí
45,9 %
Nevadí, pomohou ochránit les
47,3 %
Je mi to jedno
6,8 %
Celkem hlasovalo 3558 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků