Hlavní obsah

Mutace delta: Hygienici zpřísnili parametry pro rizikový kontakt

24. 8. 2021, 10:31

Hygienici kvůli nakažlivější variantě delta koronaviru zpřísnili parametry rizikového kontaktu. Při trasování nakažených považují za rizikový i takový kontakt, který byl kratší než 15 minut a na větší vzdálenost než dva metry. Už také úplně neberou v potaz, zda měli lidé respirátor. Uvedl to v úterý Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Nařizované karantény se ovšem netýkají očkovaných.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.

Článek

Varianta delta podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku v posledních týdnech dominuje. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se při trasování zvažuje, že delta se snáze šíří vzduchem.

„Kontakty jsou vyhodnocovány trošku přísněji. Pokud je kontakt v uzavřené místnosti, tak už se opravdu neptáme, jestli to byl metr a půl, dva metry, a samozřejmě dáváme čtrnáctidenní karanténu,“ uvedla. Karanténa pak musí být ukončena negativním testem PCR.

Dušek: Epidemie na podzim nevyhnutelně poroste, ale máme dobrá čísla

Domácí

Nakažlivější nové varianty koronaviru postupně vytlačují ty méně nakažlivé. Původní variantu, která se v ČR začala objevovat loni v březnu, nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Od června se v Česku začala šířit delta, která byla původně označována jako indická.

Podle SZÚ je delta v posledních týdnech ve zhruba 95 procentech z kontrolovaných pozitivních testů a zvyšuje se zastoupení subvariant označovaných delta plus.

Delta v Česku stále dominuje, přibývá delty plus

Domácí

Potvrzených případů koronaviru v Česku v pondělí přibylo 206, zhruba stejně jako před týdnem. V minulém týdnu byl nejvyšší přírůstek, 299 případů, v úterý.

Reprodukční číslo se třetí den po sobě drží těsně pod hodnotou jedna, což ukazuje zpomalování epidemie. Údaj udává, kolik jeden pozitivně testovaný nakazí koronavirem dalších lidí. Dokončené očkování proti nemoci covid-19 má v Česku víc než 5,5 milionu lidí.

Premianti a propadlíci v proočkovanosti: Česko patří mezi průměr

Koronavirus

Reklama

Související témata:

Výběr článků