Článek
„Posunu termín náběhu o jeden rok, to znamená, že účinnost odložíme o jeden rok, a to nejen pro základní vzdělávání, ale i pro předškolní,“ uvedl ministr Plaga. Základní školy tak budou muset na revidovaný rámcový vzdělávací program (RVP) povinně přejít od září 2028. Původně to mělo být od září 2027. Mateřinek se měla změna týkat již příští školní rok, tudíž se odsouvá na září 2027.
RVP určuje, co se má na jednotlivých stupních učit a jaké výstupy mají děti na konci etap umět. Každá škola si pak na jeho základě vytváří vlastní školní vzdělávací program (ŠVP), ve kterém si konkretizuje obsah, metody a také to, kolik času dá jednotlivým vzdělávacím oblastem.
Nový vzdělávací program, který schválil koncem roku 2024 tehdejší ministr školství Mikuláš Bek (STAN), se soustředí více na rozvoj kompetencí žáků. Školy v něm dostávají větší volnost při tvorbě svého školního vzdělávacího programu, například mohou propojovat jednotlivé související předměty, zavádět projektovou výuku nebo učit podle témat.
Revize se podle Plagy nezastavuje. Školy, které již podle nových dokumentů učí (dobrovolně to bylo možné už od září 2025), nebo se připravují, že podle nich učit začnou, mohou v práci pokračovat. Ministerstvo naopak doufá, že jejich poznatky pomohou systém lépe nastavit.
„Není potřeba se bát nějakého zásadního překopání rámcových vzdělávacích programů, naopak mi jde principiálně o upřesnění a lepší orientaci škol v tom, co tím básník chce říct,“ vysvětlil Plaga. Soustředit se chce zejména na podporu těch škol, které mohou při převedení RVP do praxe tápat. Pomoc by podle ministra měla být zejména v podobě školení pro pedagogy.
Otázkou zůstává výuka jazyků
Případné změny obsahu chce Plaga nejprve projednat s odborníky. Jakých oblastí se budou týkat by ministerstvo mohlo vědět do dvou měsíců, pravděpodobně ale půjde o výuku cizích jazyků.
Nový vzdělávací program omezuje výběr druhého cizího jazyka na francouzštinu, němčinu a španělštinu a zároveň posunuje jeho povinné vyučování z osmého do sedmého ročníku. Druhý cizí jazyk by ale podle ministra mohl být pouze povinně volitelný a žáci by si mohli vybrat i nejazykové předměty.
Druhým sporným bodem revize je podle Plagy povinnost vyučovat angličtinu už od první třídy. V současnosti je výuka povinná od třetí třídy, přibližně polovina základních škol ale tak jako tak prvňáčky anglicky učí. Pravdou ale je, že školy mají problém sehnat na výuku cizích jazyků učitele.
Odklad Plaga odůvodnil nedostatečnou přípravou. Ministerstvo podle něj práce na revizi řídilo špatně. „Zlepšíme řízení revize, to je domácí úkol ministerstva školství a ministra školství v mé osobě,“ uvedl s tím, že je potřeba na reformě dále pracovat, včetně kvalitních modelových školních vzdělávacích programů.


