Hlavní obsah

Rakušan: Kontroly na slovenských hranicích budou asi i po 28. říjnu

16. 10. 2022, 14:34

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli zvýšenému počtu běženců zřejmě pokračovat i po 28. říjnu. Vláda může o prodloužení rozhodnout ještě na měsíc, tedy do 28. listopadu. V neděli to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)

Článek

Kontroly podle Rakušana přinášejí výsledky, ale razantní pokles migrace by podle něj byl zázrakem. Nevyloučil ani pokračování po 28. listopadu, k čemuž by už ale Česká republika potřebovala souhlas na úrovni Evropské unie. Připravuje se proto na jednání s Evropskou komisí.

Zavedení kontrol na česko-německých hranicích se podle něj nyní nechystá.

Cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Česko jako tranzitní zemi, chtějí přes ně pokračovat do dalších států EU. Cesta vede přes Maďarsko a Srbsko, Rakušan proto mimo jiné plánuje odjet na Balkán, aby jednal o vízové harmonizaci Srbska s EU. Kdyby se přístup Srbska nezměnil, Rakušan zmínil jako nejzazší instrument i zavedení vízové povinnosti pro Srby.

Kontroly na hranicích se Slovenskem se kvůli migraci prodlouží

Česko zavedlo kontroly na česko-slovenské hranici 29. září. Původně měly trvat několik dní, vláda je už ale jednou prodloužila, a to právě do 28. října.

Hranice se Slovenskem kontrolují stovky policistů, pomáhají jim vojáci a celníci. Pracují na 27 bývalých hraničních přechodech v ČR, jinde nelze státní hranice překračovat. Policisté hlídají i takzvanou zelenou hranici.

Německá vláda už ve světle vývoje na balkánské trase prodloužila stálou ostrahu hranic s Rakouskem, na českém pomezí ohlásila pouze zpřísněné namátkové kontroly. Bavorsko pak koncem minulého týdne zintenzivnilo namátkové kontroly na hranicích s ČR i Rakouskem.

Nelegální migrace na balkánské trase vzrostla o 170 procent

Počet migrantů, kteří od ledna do září vstoupili nelegálním způsobem do zemí Evropské unie po takzvané balkánské trase, se podle pohraniční agentury Frontex meziročně zvýšil o 170 procent. V prvních devíti měsících letošního roku bylo na vnější hranici EU zadrženo 228 000 běženců bez povolení, což bylo nejvíce za toto období od roku 2016.

Počet běženců, kteří vstoupili do EU nelegálně, se od ledna do konce září zvýšil meziročně o 70 procent. Nejvyšší nárůst vykazuje právě balkánská trasa a pak státy východního Středomoří, kde se počty zvýšily o 118 procent.

Reklama

Související témata:

Výběr článků