Hlavní obsah

Prošli peklem války na Ukrajině a pak třeba zamíří do Česka. Rakušan na ně chce dohlédnout

2:30
2:30

Poslechněte si tento článek

Tachov

Mír na Ukrajině je ještě zřejmě daleko, ale Česko se již připravuje na případný příchod ukrajinských válečných veteránů. Už nebudou moci počítat s institutem takzvané dočasné ochrany a stát chce mít přehled o tom, kdo z žadatelů o azyl má za sebou bojovou zkušenost.

Foto: Ivan Blažek, Novinky

Vít Rakušan na diskuzním Bussiness fóru v Tachově

Článek

„Bude to výzva,“ prohlásil na pátečním tachovském Business Fóru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Jsou to lidé, kteří používali několik let zbraň. Jsou to lidé, kteří řešili problémy, které jsou pro nás civilisty nepředstavitelné. Byli pod psychickým náporem, který si nikdo z nás neumí představit. Po všech válkách nastávají posttraumatické syndromy a mohou se projevovat,“ upozornil Rakušan.

„Hledáme řešení, jak mít evidenčně a registračně podchyceno, že tento člověk prošel válkou,“ dodal.

Pokud bude podle Rakušana uzavřeno dlouhodobé příměří na tři a více měsíců, musí země umět reagovat. „První podmínkou je - a tohle já budu prosazovat na červnové radě ministrů vnitra v Lucemburku -, abychom v té chvíli zastavili titul dočasné ochrany,“ sdělil Rakušan.

„Pro ty, kteří už tady jsou a mají dočasnou ochranu, bude fungovat nějaké moratorium. Na rok nebo rok a půl tady za stávajících podmínek budou moci zůstat. Ale nově příchozí, veteráni nebo kdokoliv jiný, už budou procházet klasickou velmi přísnou azylovou procedurou, která kromě jiného vyžaduje jejich bezpečnostní prověřování,“ vysvětlil Rakušan.

O jaké množství veteránů se může jednat, není zřejmé. „Nechci strašit nebo spekulovat, kolik takových lidí bude,“ řekl Novinkám Rakušan. „Bude docházet ke slučování rodin, ale už za úplně jiných podmínek než dnes,“ dodal.

Válečná traumata podle něj mohou vyvolat nápor na služby psychologů a psychiatrů. „Již nyní jich je ale nedostatek,“ připustil Rakušan s tím, že už jednal s Univerzitou Karlovou o tom, aby v daných oborech vypisovala více studijních míst.

Odchod by způsobil firmám problémy

V současné době je podle Rakušana v Česku 372 tisíc Ukrajinců pod dočasnou ochranou. „Pětapadesát procent z nich říká, že chtějí zůstat. Sto šedesát tisíc jich je zaměstnaných a patnáct tisíc si hledá práci. Kdyby se všichni teď rozhodli, že odejdou zpátky na Ukrajinu, tak mnoho firem bude mít reálné problémy, protože Ukrajinci tvoří důležitou část jejich zaměstnanců,“ podotkl Rakušan.

„Při těchto počtech budeme mít veškeré náklady, které jsme vložili do sociální pomoci pro ukrajinské uprchlíky, do dvou let zpátky. Už letos je jejich přínos do rozpočtu dvojnásobný, než kolik jim vyplácíme na sociálních benefitech,“ upozornil ministr.

Související témata:

Výběr článků

Načítám