Článek
Dokument podepsali zástupci obou zemí ve Strakově akademii, sídle české vlády, po jednání českého premiéra Petra Fialy (ODS) s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který je od neděle v Česku na oficiální návštěvě.
„Česká republika přijala největší počet ukrajinských uprchlíků na hlavu, které se daří velmi dobře integrovat. Je potřeba ale dělat další kroky, abychom situaci nadále zlepšovali, abychom umožnili těm, kteří o to budou mít zájem, návrat na Ukrajinu. Věřím, že vznik návratového střediska zlepší integraci Ukrajinců do české společnosti a může pomoci s dobrovolnými návraty do vlasti, až na to přijde čas,“ řekl k tomu premiér Petr Fiala.
Na konci března pobývalo v ČR podle údajů ministerstva vnitra více než 364 tisíc uprchlíků s dočasnou ochranou.
Střediska by měly Ukrajincům nabídnout potřebné informace o možnostech návratu na Ukrajinu. K dispozici by zde měla být i právní pomoc a podpora. Cílem vlády je motivovat uprchlíky, aby se do země vrátili kvůli poválečné obnově. Podobná centra by měla vzniknout i v Německu nebo v Polsku.
O přípravě dokumentu jednal Rakušan s ukrajinským protějškem už v lednu. „Chápeme, že vítězství nad Ruskem a poválečné obnovy země nelze bez návratu občanů domů dosáhnout. Záměr motivovat ukrajinské občany k návratu i zřízení středisek plně podporujeme,“ uvedl tehdy Rakušan.
Dočasná ochrana ukrajinským běžencům umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. V rámci Evropské unie je zatím prodloužena do března příštího roku. V první polovině roku by se mělo vyjasnit, jak bude systém v EU pokračovat. Česko nabízí možnost zvláštního dlouhodobého pobytu pro uprchlíky. Prezident Petr Pavel podepsal příslušný zákon počátkem února.