Hlavní obsah

Přes 80 tisíc uprchlíků z Ukrajiny chce v Česku získat dlouhodobý pobyt

3:21
3:21

Poslechněte si tento článek

V Česku našli útočiště před ruskou agresí a významná část z nich chce v tuzemsku zůstat dlouhodobě, což potvrdil i nový údaj ministerstva vnitra. Více než 82 tisíc uprchlíků z Ukrajiny žijících v Česku si totiž požádalo o takzvaný zvláštní dlouhodobý pobyt. Kdo jej získá, bude mít jistotu, že u nás stráví dalších pět let, a po určité době navíc bude moci požádat o pobyt trvalý. Ne všichni zájemci pobyt skutečně získají, vnitro totiž nastavilo přísné podmínky. Ministerstvo bude nyní žadatele prověřovat.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ukrajinská vlajka v minulosti vlála i na pražské Letné.

Článek

„V průběhu měsíce května mohli držitelé dočasné ochrany vyjádřit zájem o zvláštní dlouhodobý pobyt. Učinilo tak přes 82 tisíc osob,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Zájem mohl vyjádřit kdokoliv z ukrajinských válečných uprchlíků, těch je u nás podle posledních údajů vnitra přesně 371 077. Nyní mají všichni takzvanou dočasnou ochranu, ta je však prodlužována vždy jen o rok, naposledy se tak stalo na konci března. Navíc stále není jasné, jaké budou podmínky pro uprchlíky v případě, že bude na Ukrajině vyhlášeno příměří.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) opakovaně řekl, že uprchlíci v Česku budou moci zůstat, pokud budou mít zájem. Chybí však pravidla, která musejí být přijata na evropské úrovni, protože dočasná ochrana platí v rámci celé Unie.

Rakušan už v polovině února řekl Novinkám: „Připravujeme k tomu podklady společně s Polskem, které předsedá Radě Evropské unie. Chceme, aby se to dotáhlo v nejbližších měsících.“ Vnitro potvrdilo, že budoucnost dočasné ochrany se bude projednávat na schůzce evropských ministrů spravedlnosti a vnitra, ta je naplánovaná na 12. června.

Kdo získá zvláštní dlouhodobý pobyt, bude mít jistotu, že v Česku stráví dalších pět let života a bude moci požádat o trvalý pobyt. A to bez ohledu na rozhodnutí Unie o dočasné ochraně.

Musí však splnit přísné podmínky. Kromě jiného musí ročně pobírat alespoň 440 tisíc korun hrubého, tedy přibližně 36 600 korun za měsíc. S každou další osobou v domácnosti se navíc laťka zvyšuje, například matka s dítětem musí vydělávat 45 800 korun měsíčně, rodič se dvěma dětmi pak 55 tisíc.

Přísný práh kritizovali ekonomové nebo například zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „V těchto příjmových kategoriích se mezi držiteli dočasné ochrany na základě odhadovaných dat pohybují pouze jednotky procent. V naprosté většině případů se jedná o rodiny s více ekonomicky aktivními členy,“ uvedla zmocněnkyně v připomínkách k nařízení vlády. Pro samoživitele a samoživitelky bude podle Laurenčíkové zvláštní dlouhodobý pobyt „patrně zcela nedosažitelný“.

Ministerstvo argumentovalo tím, že počet uprchlíků je v Česku vysoký a možnosti úředníků omezené, přísné podmínky jsou tak nastaveny i  kvůli tomu, aby stát zvládl žádosti vyřídit. „Počítáme maximálně s dvaceti procenty z celkového počtu držitelů dočasné ochrany,“ uvedla už dříve mluvčí Malá na dotaz, kolik osob by mohlo nový pobyt získat. Při současných číslech by to znamenalo 74 tisíc Ukrajinců se zvláštním dlouhodobým pobytem.

Podle kritiků však bude číslo výrazně nižší. „S výjimkou odborníků v Praze nebo ve větších městech to lidé nesplní. Když mají normální práci v menším městě, budou mít smůlu,“ řekl Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům. Pravidla jsou platná pro celou republiku, nerozlišují, zda daný člověk žije v metropoli, nebo v malé obci.

Výběr článků

Načítám