Článek
Na incident upozornila společnost Railway Capital, která v letní sezoně vlaky provozuje, a popsal jej server Zdopravy.
Přejezd nacházející se na okraji Trhového Štěpánova nedaleko nádraží je vybaven výstražnými světly. Ta byla v době závodu zakryta.
„U přejezdu bylo pár lidí, kteří se snažili projíždějící vlak zastavit máváním. Přejezd je navíc v dost nebezpečném místě se špatnými rozhledovými poměry,“ popsal majitel Railway Capital Jan Šatava průjezd motorové jednotky 810.
Zakrytí výstražných světel na přejezdu zaskočilo Správu železnic (SŽ), která o tom neměla žádné informace.
„Vzhledem k tomu, že takovým jednáním mohlo dojít k ohrožení životů nebo zdraví lidí, případně ke škodě velkého rozsahu, podnikneme proti zodpovědné osobě odpovídající kroky,“ řekla serveru mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.
Ředitel závodu, který se jel na osmnáctikilometrovém okruhu vedoucím kolem Trhového Štěpánova, Martin Kment se prý o zakrytí přejezdu dozvěděl až od dopravce. Situaci prý řešil.
Pokuta až 300 tisíc
Případem se zabývá i policie. „Ve čtvrtek ráno nám datovou schránkou přišlo trestní oznámení od Správy železnic, případem se začneme hned zabývat. Dopravní značení se nesmí nijak zakrývat, v takovém případě se pak daná osoba dopouští přestupku, v tomto případě hrozí pokuta až 300 tisíc korun,“ řekla Novinkám mluvčí policie Barbora Schneeweissová. Dodala, že policisté zjišťují také informace od pořadatelů závodu.
Situace, kdy pořadatelé rozličných amatérských sportovních klání organizují a usměrňují bez vědomí a asistence policie dopravu, nejsou ojedinělé. Výsledkem je někdy frustrace řidičů i závodníků pohybujících se v provozu.
Pokud chce organizátor jakékoliv akce usměrňovat dopravu, musí k tomu mít pověření policie nebo dopravního úřadu. Zastavovat auta smí civilisté o své vůli jen v případech stanovených zákonem a pořádání závodu mezi ně nepatří.