Hlavní obsah

Před pěti lety se vrhla na Zemana. Teď nechce Babiše

13. 1. 2023, 10:38 • Aktualizováno 13. 1. 2023, 13:40

Před pěti lety se ukrajinská aktivistka skupiny Femen Angelina Diash polonahá vrhla před prezidenta Miloše Zemana, aby upozornila na nebezpečí jeho tehdejšího přátelství s Vladimirem Putinem. Dnes Diash žije v Německu kvůli válce na Ukrajině jako uprchlice. Stejně jako ostatní protiputinovští aktivisté na Ukrajině se po ruské invazi dostala do nebezpečí.

Žena se vrhla na prezidenta ZemanaVideo: ČTK

 
Článek

„Měla jsem po Zemanovi velmi mnoho problémů a byla jsem vyhozena z práce, protože se lidé báli, že jsem šílená a toužím jen po pozornosti, když jsem ukázala svoje prsa. Pro muže je v pořádku se ukázat bez trička, ale ne pro ženu. Někteří si mysleli, že je to sexuální akce, my jsme ale od anexe Krymu ve válce,“ řekla ve čtvrtek Právu Diash.

Komentovala tak incident, který se stal během prezidentských voleb v lednu 2018, kdy za ním přiběhla ve volební místnosti a křičela „Zeman Putin’s slut“ (Zeman, Putinova děvka). Soud ji tehdy za výtržnictví potrestal podmínkou a vyhoštěním z Česka. Kvůli akci přišla doma o práci učitelky v mateřské škole.

Uprchlice v Německu

„Udělala bych to znovu. I po tom, co se na mě vrhlo pět mužů ze Zemanovy ochranky a snažili se mě položit. Pak jsem měla problémy se zády. Byla jsem ve vaší zemi před pěti lety a teď tu máme proruského kandidáta Andreje Babiše,“ poznamenala.

Ukrajinské aktivistce, která vyběhla před Zemana polonahá, hrozí dva roky vězení

Podle projektu Atlas vlivu, který vypracovala organizace Evropské hodnoty, patří expremiér Babiš k politikům, kteří v Česku napomáhají šířit ruský vliv. Babiš to odmítá a odkazuje na odsouzení ruského teroristického útoku ve Vrběticích a vyhoštění desítek ruských diplomatů.

Foto: Hynek Beran, ČTK

Takhle před pěti lety zasahovala ochranka proti Angelině Diash.

Diash momentálně žije v Německu, kam před válkou na popud svých přátel uprchla z Kyjeva. „Po vypuknutí války moji přátelé udělali všechno pro to, aby mě donutili uprchnout. Ruští vojáci byli tehdy velmi blízko Kyjeva a hrozilo mi akutní nebezpečí. Odjela jsem jako ostatní aktivisté, kteří byli celou dobu proti Putinovi a jeho děvkám jako Zeman, Lukašenko a další,“ přiblížila Diash.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ukrajinská aktivistka Angelina Diash

Češi, bojujte, říká

Na Ukrajinu se nechystá vrátit, dokud válka neskončí. „Život uprchlíka je pro mě těžký, ale zvládnu to. Jiní lidé to ale nezvládají. Dospělí i děti jsou traumatizovaní, ztratili svůj domov. Nedokážete si představit, jaké to je. Evropští vůdci nedělají nic pro to, aby to zastavili, kromě vyjadřování soucitu a dodávání zbraní. Je tu velká pomoc od evropských lidí, ale ne od jejich vůdců,“ je nekompromisní Diash.

Aktivistka Femenu, která se vrhla k Zemanovi, přišla o práci

S aktivisty z Femen je stále v kontaktu, ale o dalších protestních akcích mluvit nechce.

„Žijete okamžikem, a to je vše, co mám, stejně jako ostatní uprchlíci. Víme, že plánovat něco v tomto světě je naprosto šílené. Pro mě je samozřejmě lepší být na bezpečném místě a snažit se psychicky i fyzicky uzdravit, abych zůstala naživu a snažila se podniknout další kroky,“ po­dotkla Angelina.

Zároveň vyzvala občany České republiky, aby se postavili za své názory. „Pokud chcete, aby náš svět byl normální, tak je potřeba vystoupit a říct, co si s kamarády říkáte u piva či vína, o tom, jak je politika špatná. Měli byste se zvednout a jít do ulic bojovat za normální život,“ uvedla aktivistka.

„Je potřeba říct lidem, že toto nebezpečí je stále na talíři, pokud nebudou nic dělat a budou sedět doma na zadku. Doufám, že v zemi uděláte správná rozhodnutí,“ uzavřela.

Nejvíc táhnou volby na Hrad a do Sněmovny

Reklama

Výběr článků