Hlavní obsah

Aktivistka Femenu, která se vrhla k Zemanovi, přišla o práci

11. 2. 2018, 20:00 – Kyjev/Praha

Ukrajinská aktivistka radikální skupiny Femen bojující za práva žen, která se minulý měsíc při českých prezidentských volbách polonahá vrhla před prezidenta Miloše Zemana a protestovala proti jeho kandidatuře, přišla kvůli své angažovanosti o místo učitelky v mateřské škole. Na svých internetových stránkách o tom informovalo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ukrajinská aktivistka Anželina Diašová

Článek

„Byla jsem vyhozena kvůli Femenu,” řekla Anželina Diašová RFE/RL. „Vím, že někteří rodiče (žáků) se kvůli mým aktivitám ve Femenu styděli,” dodala. Mladá žena také přišla o práci pro internetový portál, pro který psala o módě a hodnotila restaurace.

„Myslím, že někteří lidé jsou příliš konzervativní a je pro ně obtížné, aby pro ně pracoval někdo, kdo dělá něco zvláštního, něco abnormálního,” poznamenala Diašová. I přes následky, jaké za svůj aktivismus nese, hodlá v činnosti v rámci Femen pokračovat.

Žena se vrhla na prezidenta ZemanaVideo: ČTK

Diašová působí ve skupině Femen asi osm let. „Kvůli své barvě pleti jsem zvyklá bojovat za svá práva,” říká žena, která je dcerou Angolana a Ukrajinky. Loni v červenci protestovala proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi během jeho kyjevské schůzky s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Byla za to obviněna z výtržnictví a kladení odporu policii a hrozí jí až pětileté vězení.

Letos v lednu při prvním kole českých prezidentských voleb se Diašová ve volební místnosti v pražských Stodůlkách rozběhla k Zemanovi s nápisem „Zeman, Putin's slut” (Zeman, Putinova děvka) na nahé hrudi. Stejné heslo přitom vykřikovala. Svým činem prý chtěla dát najevo, že znovuzvolením Zemana by občané mohli ohrozit suverenitu českého státu. Zeman, který o dva týdny později v rozhodujícím druhém kole zvítězil, je podle ní ve vleku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ukrajinka, která vyběhla před Zemana, dostala podmínku a vyhoštěníVideo: Pavel Jaňurek, Novinky

Český soud aktivistce vyměřil tři měsíce vězení s roční podmínkou a zároveň ji vyhostil z Česka. Diašová před soudem prohlásila, že se nadále cítí nevinná, přesto však trest přijímá, protože se chce co nejdříve dostat domů na Ukrajinu. Trestní příkaz je tak pravomocný.

„Samozřejmě se cítím nevinná. Udělala jsem mírumilovný protest. Chtěla jsem pomoci vašemu národu, aby byl opatrný a nezvolil Zemana podruhé prezidentem. S trestem jsem ale souhlasila, protože chci domů,“ řekla tehdy anglicky Dišaová novinářům po odchodu z budovy soudu. „(Zeman) je přítelem Putina, který v mé zemi, Ukrajině, vyvolal válku, v níž zemřeli lidé. Je to agresor, velmi nebezpečný, a diktátor. Myslím si, že prezident demokratické země nemůže být přítelem diktátora,“ uvedla členka hnutí Femen.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků