Hlavní obsah

Právnická fakulta UK pochybila. Přijme o 266 studentů navíc.

Novinky, Lenka Hloušková
PRAHA

Dvě stě šedesát šest uchazečů o studium na Právnické fakultě (PF) Karlovy univerzity v Praze se v červenci dozvědělo, že nesložilo přijímací zkoušky. V srpnu ale následovala druhá várka dopisů, tentokrát s potvrzením o přijetí. Co se stalo? Řešení devíti otázek v testech byla zadána chybně.

Článek

"Šlo čistě o lidské chyby. Přiznávám ale, že jich bylo více než je zdrávo," uvedl pro Právo ke kauze proděkan PF pro přijímací řízení Jiří Hřebejk. "Nechtěli jsem nikoho z uchazečů poškodit, a tak po prvních signálech o možných nesrovnalostech následovalo během července a srpna prověření několika tisíc testů," pokračoval. Chyby se podle něj nacházely zejména v logických testech, celkem sedm, další dvě byly v otázkách všeobecného přehledu.

Čeká se na zápisy

Přímo poškozeni tak mohli být všichni uchazeči o studium, kteří skládali příjimačky v šesti termínech, a to devátého, desátého a jedenáctého června. PF se v tichosti omluvila a nyní řeší jiný problém: kam všechny posluchače umístí. Původně totiž počítala v akademickém roce 2003/2004 se zhruba šesti sty padesáti studenty v prvním ročníku a navíc všemi, kteří dosáhli stejný počet bodů jako poslední úspěšný uchazeč. Nyní má prváků bez mála tisíc.

"Kolik lidí na konec nastoupí do prvního ročníku nevím. Zápisy ještě neskončily. Přijati však byli všichni, kteří dosáhli v součtu 84 bodů a více," řekl Hřebejk. "Kvůli chybám v testech jsme oproti původnímu plánu přijali navíc ke studiu sto šedesát osm osob, dalších devadesát osm přijal rektor. Nezvykle silný ročník bude studovat ve dvou směnách," přiblížil řešení situace proděkan.

Škola od rána do večera

Aby se všichni nováčci do už tak přeplněných studoven vešli, PF je pracovně rozdělila na část A a část B. V praxi to znamená, že většina z nich bude kvůli dlouhým přestávkám mezi jednotlivými předměty ve škole doslova celý den. "Jak prostory fakulty, tak vyučující budou plně vytíženi. Chyby v testech nyní vyhodnocujeme a v rámci fakulty postihneme," konstatoval Hřebejk. O formě trestů vyměřených nepřesným pedagogům nechtěl však mluvit. "Postih nechte na nás," odpověděl na otázku, zda půjde o finanční pokuty či přímo personální změny.

PF se dostala do problémů v souvislosti s přijímacím řízením už v roce 1999. Tehdy anonym zaslal redakci Práva vypracované testy, které měly být podle fakulty přísně utajeny. Cena za vypracovanou verzi byla stanovena na sto tisíc korun, za nevypracovanou na padesát tisíc Kč. Případ vyzněl do ztracena.

Anketa

Věříte, že přijímací řízení na Právnickou fakultu UK je tzv. čisté?
ANO.
16 %
NE.
84 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 455 čtenářů.

Výběr článků

Načítám