Hlavní obsah

Poslanci by mohli jednat o odvolání Pekarové

18. 3. 2023, 10:05

V rámci nadcházející schůzce Sněmovny by se poslanci mohli dostat k jednání o odvolání předsedkyně komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Opoziční snaha, která je reakcí na její postup během nedávných obstrukcí při schvalování valorizace důchodů, bude zahájeno 4. dubna. Dalšími spornými body jednání má být uzákonění výše platů učitelů na 130 procentech průměrné mzdy či změny ve volbě rad České televize a Českého rozhlasu.

Foto: Petr Horník, Právo

Markéta Pekarová Adamová

Článek

Opozičním ANO a SPD vadí, že Pekarová Adamová z pozice předsedkyně komory údajně v některých případech stranila při vedení schůze vládnímu táboru, který čelil několikadenním obstrukcím. Pekarová Adamová opozici vzkázala, že hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců, a podpořil ji také premiér Petr Fiala (ODS).

Za nynějšího rozložení sil v se dolní komoře dostatečný počet hlasů pro její odvolání z postu předsedkyně nenajde. Vládní koalice disponuje 108 hlasy z 200. Nejsou však vyloučeny další obstrukce, které mohou provázet například schvalování programu schůze.

130 procent jen pro učitele?

U vládní novely o pedagogických pracovnících nově vyvolala kontroverze úprava skupiny koaličních poslanců, podle které by mohli mít ze zákona mzdu kolem 130 procent průměrné hrubé mzdy v celém hospodářství jen učitelé. Původní předloha počítá se stanovením odměňování všech pedagogických pracovníků. S novým nastavením nesouhlasí školské odbory a další organizace, které se vzdělávání v Česku věnují.

Odbory a asociace požadují mzdu na 130 procentech průměru pro všechny pedagogické pracovníky

Věda a školy

Zapojení Senátu do volby členů rad České televize a Českého rozhlasu se koalici nepovedlo prosadit prozatím ve třech dějstvích mimořádné schůze, kterou nechala k novele o obou veřejnoprávních médiích svolat. Debata se ve finálním kole protáhla zatím skoro na devět hodin a mohla by pokračovat i na řádné schůzi. Opozice vidí za předlohou snahu vládního tábora o ovládnutí České televize a Českého rozhlasu a o kontrolu červnové volby nového generálního ředitele televize. Koaliční politici opakovaně tvrdí, že cílem navrhovaných změn je naopak posílení odolnosti obou veřejnoprávních médií vůči případným politickým tlakům.

K předlohám v závěrečném kole patří i navrhované změny v organizaci Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Nevoli ANO budí koaliční pozměňovací návrh, jenž by v zákoně o střetu zájmů zpřísnil zejména zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky a mohl by dopadnout na předsedu hnutí Andreje Babiše. Babiš je veden jako nepřímý skutečný majitel holdingu Agrofert, pod který spadá také skupina Mafra, jež patří k největším mediálním domům v Česku. Poslanci ANO oddálili hlasování o předloze už začátkem února.

Lustrační osvědčení pro členy vlády

Na druhé čtení, v němž mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy, čeká ve Sněmovně uzákonění ochrany oznamovatelů protiprávního jednání před případnou odvetou zejména zaměstnavatelů. Začlenění příslušné evropské směrnice do českého právního řádu nabrala zpoždění a Evropská komise už kvůli tomu podala na Česko žalobu Soudnímu dvoru EU se žádostí o vyměření pokuty. Ve stejné fázi sněmovního projednávání je také například nová branná legislativa. Týká se mimo jiné rozšíření možností obyvatel k zapojení do obrany Česka a zakotvení vynakládání dvou procent hrubého domácího produktu na obranu.

Evropská komise zažalovala Česko kvůli whistleblowerům. Žádá vyměření pokuty

Evropa

Poslanci by mohli na schůzi zahájit úvodní projednávání vládní novely, podle níž by členové vlády i jejich náměstci museli opět dokládat před jmenováním do funkce čisté lustrační osvědčení. V prvním čtení je také návrh volební reformy. Trojice předloh včetně změny ústavy předpokládá mimo jiné zavedení jednodenních voleb místo nynějších dvoudenních. Kabinet navrhl také stanovení pevného termínu pro senátní, obecní a krajské volby, méně častou změnu hranic senátních volebních obvodů a dostupnější vydávání volebních průkazů pro lidi, kteří nemohou odevzdat hlas v místě trvalého bydliště.

Řádná schůze Sněmovny by mohla trvat až tři týdny a s týdenními přestávkami určenými pro jednání výborů by mohla skončit v pátek 5. května. Aktuální návrh programu, který již projednal organizační výbor, čítá přes 140 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že by se poslanci stihli vypořádat se všemi

Pekarová: Obstrukce nesmí trvat věčně

Domácí

Reklama

Výběr článků