Hlavní obsah

Polsko postaví na hranici s Běloruskem plot proti migrantům

23. 8. 2021, 21:05 – Varšava

Polsko kvůli nárůstu nelegální migrace plánuje vystavět podél své hranice s Běloruskem plot a poslat k hranicím další vojáky. V pondělí to oznámil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Foto: Mateusz Wodziński, ČTK/AP

Migranti u obce Usnarz Górny

Článek

Premiéři Polska, Litvy, Lotyška a Estonska zároveň podle polské tiskové agentury PAP obvinili běloruského lídra Alexandra Lukašenka, že nynější migrační krizi na hranicích plánuje a organizuje. V poslední době přibývá migrantů z Iráku, Sýrie a Afghánistánu, kteří se snaží dostat z Běloruska do sousedních členských zemí Evropské unie.

„Na hranicích s Běloruskem vyroste nový solidní plot o výšce 2,5 metru. Do pomoci pohraniční stráže se zapojí více vojáků,” uvedl polský ministr obrany. Již minulý týden polská vláda oznámila, že k hranicím vyslala přes 900 vojáků a zabezpečuje 150 kilometrů příhraniční linie ostnatým drátem.

Drama na polsko-běloruských hranicích nekončí

Evropa

Polsko čelí útoku

„Čelíme útoku na Polsko. Je to pokus o vyvolání migrační krize,” řekl ministr podle agentury AP na tiskové konferenci. Upřesnil, že plánovaný plot bude podobný tomu, který kvůli přílivu migrantů před lety vystavělo Maďarsko na hranicích se Srbskem.

Podle Polska a pobaltských států se Lukašenko vysíláním migrantů k hranicím s členskými zeměmi EU chce pomstít za sankce přijaté proti jeho režimu. Jakýmsi symbolem problému se podle médií stala situace 24 lidí zablokovaných na polsko-běloruské hranici u vesnice Usnarz Górny. Běloruští vojáci skupinu nechtějí pustit zpátky do Běloruska, zatímco polští pohraničníci jim brání ve vstupu do Polska.

Běloruští vojáci pronikli na území Litvy. Natlačili tam skupinu iráckých migrantů

Zahraniční

Společné prohlášení

Předsedové vlád Polska Mateusz Morawiecki, Litvy Ingrida Šimonytéová, Lotyšska Krišjánis Kariňš a Estonska Kaja Kallasová zveřejnili společné prohlášení, v němž vyjádřili vážné znepokojení nad situací na hranicích Polska, Litvy a Lotyšska s Běloruskem.

„Využívání migrantů k destabilizaci sousedních zemí je zjevným porušením norem mezinárodního práva a mělo by být chápáno jako hybridní útok proti Litvě, Lotyšsku a Polsku, a jako takové proti celé Evropské unii,” zdůraznili premiéři v prohlášení. Podle nich „je nejvyšší čas upozornit OSN a zejména Radu bezpečnosti na problém nevhodného zacházení s migranty na běloruském území”.

V Bělorusku začal soud s vězněnou vůdkyní opozice. V soudní síni se usmívá a tancuje

Evropa

Provizorní tábořiště

U obce Usnarz Górny, podle Poláků na běloruské straně hranice, se už 15 dní nachází provizorní tábořiště 24 migrantů, kteří se za doprovodu běloruských vojáků pokusili dostat ilegálně do Polska. PAP napsal, že v návratu do Běloruska jim brání deset ozbrojených běloruských vojáků. Na druhé straně jim přechod do Polska nemíní dovolit oddíl pohraniční stráže se šesti vozidly.

Bojujeme s Lukašenkem o Schengen. Litva začala vracet migranty do Běloruska

Zahraniční

Názor polské veřejnosti na vzniklou situaci není jednotný. Část lidí rozhodný postup polských úřadů podporuje, další však vyzývají k tomu, aby skupina migrantů byla z humanitárních důvodů do země vpuštěna.

Stovky kilometrů dlouhou bariéru hodlá na hranici s Běloruskem vybudovat kromě Polska také Litva. Evropská komise dříve tento měsíc označila plán na výstavbu plotu za „dobrý nápad”, sdělila ale, že se nebude podílet na jeho financování.

Reklama

Související témata:

Výběr článků