Hlavní obsah

Policie po zásahu na generálním štábu armády obvinila šest lidí a tři firmy

19. 9. 2023, 8:44 • Aktualizováno 19. 9. 2023, 21:20

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), kteří v úterý ráno zasahovali na Generálním štábu Armády ČR a na dalších místech v Praze, obvinili v souvislosti se zakázkami na servis mikrovlnné sítě, kterou využívají vojáci ke komunikaci, šest lidí a tři firmy. O případných návrzích na vazby bude rozhodovat státní zástupce ve středu.

Policie zasahuje na Generálním štábu Armády ČR.Video: Pavel Jaňurek, Novinky

 
Článek

Jako první o zásahu informovala Česká televize, Novinkám zásah potvrdil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Mohu sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení,“ sdělil Novinkám Ibehej s tím, že podávání informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ).

Žalobci na svém webu v tiskové zprávě uvedli, že zásah kriminálky souvisí s tendry na servis mikrovlnné sítě a obviněno bylo devět osob, konkrétně šest fyzických a tři právnické, tedy firmy. „Skutky souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula. Zda bude požadovat žalobce pro zadržené vazbu, se rozhodne ve středu.

Foto: ČTK, ČTK

Vozidla vojenské policie v úterý před budovou Generálního štábu Armády ČR

Elitní policisté do sídla armády a na další místa přišli v návaznosti na pražskou korupční kauzu Dozimetr, kde jde o údajné ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP).

Server Seznam Zprávy s odkazem na policejní usnesení o zahájení trestního stíhání uvedl, že policisté obvinili podnikatele Jindřicha Špringla a jeho firmu Analogia, kteří jsou stíháni již v Dozimetru. Dále pak společnosti Tesla, která je nyní v insolvenci, a TTC Telekomunikace. Mezi obviněnými fyzickými osobami pak figurují také manažeři těchto firem - výkonný ředitel Tesly Pavel Birner, člen představenstva Tesly Michal Nováček a prezident stejné společnosti František Hála. Stíhán je také předseda představenstva holdingu, pod nějž patří společnost TTC Telekomunikace, Josef Šelepa. Posledním, devátým obviněným je pak advokát Ján Pajor.

„Cinklý“ projekt simulace zásahů u leteckých nehod? Policie navrhla obžalovat pět lidí

Policie mají obviněné podezřívat z pletichy při veřejné soutěži na pozáruční servis mikrovlnné sítě a na přenosový komunikační systém v hodnotě 36 milionů korun. Špringl se měl podle detektivů domluvit se společností Tesla, že se o zakázku nebude výměnou za podíl ucházet jeho firma Analogia. Zároveň se ale bokem domluvil se zástupci firmy Jimi, která do vypsaného tendru podala vlastní nabídku a nakonec zvítězila.

Špringl následně podle serveru nabídl Tesle, že zajistí odstoupení vítězné firmy z tendru výměnou za vylepšení podmínek pro svou společnost Analogia.

Tesla v minulosti zajišťovala servis mikrovlnných sítí, přes které vojáci komunikují.

Z resortu obrany ani armády nikdo obviněn nebyl. Ministerstvo obrany již ráno uvedlo, že resort včetně armády poskytuje policii maximální součinnost. „Podrobnější informace v tuto chvíli nemůžeme poskytovat,“ napsalo ministerstvo na síti X.

MO: Za minulého vedení

Odpoledne pak na sociální síti resort upozornil, že kauza se týká zakázek z minulého volebního období. „Úkony v trestním řízení, které probíhají v některých objektech AČR, nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení AČR a šetřené skutky se vztahují k období před nástupem současného vedení MO a velení AČR,“ ujistilo ministerstvo.

Mikrovlnné sítě jsou součástí kritické obranné, komunikační a informační infrastruktury resortu obrany. Jde o systém nezávislý na mobilních operátech.

ANALÝZA: Co víme a co nevíme o nákupu F-35

Reklama

Výběr článků