Hlavní obsah

Polčák se vrátil do hnutí STAN. Redlovu kauzu považuje za uzavřenou

20. 3. 2023, 12:13

Europoslanec Stanislav Polčák se oficiálně vrátil do hnutí STAN, zjistily Novinky. Stalo se tak už na začátku března, kdy jeho žádosti na obnovu členství vyhověl rozhodcovský a smírčí výbor hnutí.

Foto: Novinky

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Článek

Členství si europoslanec pozastavil v létě kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr. Polčák Novinkám řekl, že neporušil stanovy hnutí a kauzu považuje za uzavřenou.

„Mohu potvrdit, že mi bylo členství v hnutí STAN řádně obnoveno poté, co jsem si ho loni v létě sám pozastavil,“ potvrdil Polčák exkluzivně Novinkám.

Členství ve STAN, které spoluzakládal, mu bylo obnoveno už na začátku března, kdy jeho žádosti vyhověl jednomyslně rozhodcovský a smírčí výbor hnutí. „Jsem rád, protože jsem neporušil jakkoli stanovy hnutí,“ komentoval pro Novinky.

Rakušan: Polčáka při obhajobě mandátu europoslance nepodpořím

Domácí

Ještě předtím jeho návrat projednala oblastní organizace Praha 1. Krajskou organizaci Praha o obnově členství informoval už na počátku roku.

Členství v hnutí si europoslanec pozastavil 20. června 2022 kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem. Ten je obviněn v korupční kauze Dozimetr okolo Dopravního podniku hlavního města. Jako důvod Polčák tehdy uvedl, že jeho dřívější známost ubližuje STAN.

K tomu, aby ze svých kontaktů na Redla vyvodil politickou odpovědnost, jej v červnu vyzval i předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan.

„V minulých měsících jsem se chtěl plně soustředit na podání výpovědi a jasné doložení, že s celou kauzou kolem Prahy a dopravního podniku nemám nic společného. To se jasně ukázalo. Nejsem podle policie ani podezřelý, natož obviněný,“ zdůraznil Polčák.

Celou věc prý považuje za uzavřenou a chce se plně soustředit na práci doma i v Evropské unii.

„Chci pomáhat s modernizací českých obcí. Marně například pořád čekají na jasná pravidla pro komunitní energetiku. Spoustu práce mám i ve výboru pro životní prostředí v Evropském parlamentu,“ komentoval.

Polčák: Spojení s kauzami považuji za mediální konstrukt

Polčák už dříve řekl, že pokud si obnoví členství v hnutí, tak už se znovu nebude pokoušet o místo v jeho vedení. V letech 2011 až 2014 byl prvním místopředsedou STAN, několikrát pak vykonával i funkci řadového místopředsedy.

Na toto místo rezignoval před rokem kvůli informacím, že měl požadovat milionové odměny za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích.

Že šlo o provizi za prosazení zákona, podle něj nebyla pravda. Později v červnu kontrolní rada České advokátní komory dospěla k závěru, že Polčák neporušil zákon o advokacii ani další stavovské předpisy v souvislosti s tím, že obcím poskytoval právní služby.

„Za pravdu mi tehdy dala jak advokátní komora, která jasně řekla, že jsem neporušil žádná pravidla, tak Evropský parlament, který konstatoval, že jsem se jako europoslanec nedopustil střetu zájmů nebo čehokoliv protiprávního,“ řekl Polčák Novinkám s tím, že své spojení s oběma kauzami považuje za mediální konstrukt.

V kauze Dozimetr policie obvinila 13 podnikatelů a politiků v čele s exnáměstkem primátora Petrem Hlubučkem (dříve ze STAN) a lobbistou Redlem.

Ti měli úplatně manipulovat se zakázkami v dopravním podniku. Kvůli dřívějším kontaktům s Redlem na konci června rezignoval i poslanec Petr Gazdík (STAN) z funkce ministra školství.

Gazdík s obviněným Redlem komunikoval zcela běžně. A byli i na dovolené, tvrdí policisté

Domácí

Reklama

Výběr článků