Článek
„Dosud se všichni vymlouvali, že to nejde, že to není v souladu s naší legislativou a podobně. Proboha kdy jindy musí jít povolat konkrétní profese pro řešení mimořádně rozsáhlé epidemie tohoto druhu než v době nouzového stavu? Naše nemocnice shání dobrovolníky, pomáhají hasiči, armáda, dokonce medici, tedy studenti lékařských fakult. Zařízení jsou přetížená a nemělo by jít jednat o výpomoci s ambulantní sférou,“ vysvětluje svůj postoj hejtman.
Upozornil, že v minulosti také ambulantní sektor sloužil služby na pohotovostech.
Největší tlak na kapacity je v současné chvíli v Pardubicích, Chrudimi a Ústí nad Orlicí
„Osobně budu navrhovat, aby ambulantní sektor byl zapojen po jednotlivých službách, a to tak, že lékař či jiný zdravotník by po vzájemné dohodě s poskytovatelem zdravotní péče mohl sloužit příkladně jednu či dvě služby měsíčně. Kompenzace má být provedena prostřednictvím zdravotní pojišťovny.
Ještě večer jsem požádal ředitele Nemocnice Pardubického kraje, aby mi zjistil potřebnost, tedy nezbytné počty osob z požadovaných profesí,“ dodal Netolický s tím, že pokud se situace nezmění, bude muset stát přistoupit k obdobnému kroku také u praktických lékařů, možná i dětských, čili těch, kteří teď mají výjimku. Kromě praktických lékařů mají nyní výjimku například i gynekologové nebo zaměstnanci hospiců.
Pardubický kraj v současné době patří k nejpostiženějším. Vznikají jmenné seznamy pacientů, kteří by případně mohli být přemístěni do zahraničí, v případě Pardubického kraje zřejmě do Polska.
„Největší tlak na kapacity je v současné chvíli v Pardubicích, Chrudimi a Ústí nad Orlicí,“ uvedl generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Pardubický kraj pro případ leteckých transportů nabídl služby zdejšího letiště.