Hlavní obsah

Počmárání pomníku Koněva vyprovokovaly vysvětlující cedule, míní ruská ambasáda

23. 8. 2019, 16:34

Ruská ambasáda odsoudila pomalování pomníku sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu, která stojí na náměstí Interbrigadistů v Praze 6, neznámý pachatel tento týden polil barvou a popsal nápisy. Podle ambasády čin vyprovokovala část vedení Prahy 6, která loni umístila u pomníku vysvětlující tabulky o Koněvově podílu na potlačení maďarského povstání v roce 1956, stavbě berlínské zdi v roce 1961 a rovněž na srpnové invazi do Československa v roce 1968.

Počmáraný pomník maršála KoněvaVideo: Pavel Jaňurek, Novinky

 
Článek

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) ve čtvrtek řekl, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení a nenechá ji očistit. Chce ale s ruskou stranou znovu jednat o jejím přesunutí na zahradu ruské ambasády. Ta to odmítá a trvá na vyčištění pomníku.

„Jsme rozhořčeni prohlášením vedení městské části Praha 6 o tom, že městské úřady nehodlají uvést pomník do náležitého stavu, přičemž to fakticky podmínily přemístěním pomníku na území velvyslanectví Ruské federace,“ stojí v prohlášení na webu ambasády.

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na čtvrtek polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.

Ruské velvyslanectví vandalství ostře odsoudilo, podle něj podobné činy nezapadají do elementárních norem civilizovaného chování. Útok na pomník ambasáda označila i za znesvěcení obětí holokaustu, protože vojska prvního ukrajinského frontu vedená Koněvem v roce 1945 osvobodila vězně v koncentračních táborech Osvětim a Terezín.

Nejde o válečný hrob, připomnělo ministerstvo

Ambasáda také odmítla návrh radnice Prahy 6 na přestěhování sochy a poslala nótu českému ministerstvu zahraničí se žádostí o oficiální stanovisko. Ministerstvo však nehodlá do záležitostí samosprávy zasahovat.

Foto: Jan Handrejch , Právo

Sochu maršála Koněva neznámý polil růžovou barvou (8. květen 2018)

Mluvčí resortu Zuzana Štíchová sdělila, že diplomacie lituje vandalského činu a váží si obětí vojáků Rudé armády při osvobozování Československa.

„Zároveň upozorňujeme, že socha není válečným hrobem dle dohody mezi vládami ČR a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů ani nepodléhá žádné jiné ochraně dle mezinárodního práva a je výlučně v kompetenci místní samosprávy,“ uvedla Štíchová.

Ministerstvu zahraničí podle ní nepřísluší komentovat stanoviska samosprávy. Ruské straně ministerstvo v nejbližší době na nótu odpoví.

Tabulka dráždí komunisty i Rusy

Diplomatické zastoupení Moskvy rovněž tvrdí, že vandalský čin de facto zavinila radnice Prahy 6.

„Vzhledem k datu incidentu je zřejmé, že byly vyprovokovány vedením městské části Praha 6, které umístilo u pomníku tak zvané ‚vysvětlující cedule‘, jež obsahují ničím nepotvrzené spekulace na téma účasti I. S. Koněva na přípravě vpádu vojsk zemí organizace Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968,“ napsalo.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi, i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Ruské velvyslanectví pomalování sochy spojuje i s rozhodnutím magistrátu nevrátit na Staroměstskou radnici pamětní desku k osvobození Prahy maršálem Koněvem.

„Pražské vedení svým jednáním přímo přispívá k vytlačení pravdy z paměti českého národa o osvobozovací misi Rudé armády během druhé světové války,“ uvedlo.

Text na desce je podle Vojenského historického ústavu Praha fakticky nepřesný, vysvětlil dříve primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Reklama

Související články

Výběr článků