Hlavní obsah

Po zvolení do týdne zveřejníme soupis majetku, slibují kandidáti ANO

17. 10. 2013, 10:42 • Aktualizováno 17. 10. 2013, 11:13
Právo, rsk

Pokud se hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše dostane do Sněmovny, tak jeho poslanci do týdne od složení slibu zveřejní soupis svého majetku. Ve čtvrtek se k tomu v rámci desatera morálních principů zavázali kandidáti ANO.

Předseda hnutí ANO 2011 Andrej Babiš

Článek

Soupis majetku mají zveřejňovat každý rok a také rok po skončení mandátu.

Mezi další body morálního desatera patří slib nelhat, nekrást, nenechat se uplatit, nezneužívat mandát poslance, šetrně nakládat s veřejnými prostředky či zveřejňovat nekalé pokusy ovlivňování.

Dvojka na pražské kandidátce ANO Hana Válková uvedla, že se ve straně dohodli, že desatero podepisovat nebudou, aby to nevyvolávalo asociaci s Věcmi veřejnými (VV).

„V duchu tohoto desatera jsem byla vychovávána, je to moje krédo. Nechtěli jsme to podepisovat, protože to tak buď cítíte a podle toho žijete a půjdete příkladem, anebo to jen podepíšete jako VV. Desatero je apel na nás samé, ale i na ostatní,“ prohlásila Válková.

Poslanci Věcí veřejných museli pro volby v roce 2010 podepsat etický kodex, který je mimo jiné zavazoval k zaplacení několikamiliónové pokuty v případě takzvaného přeběhlictví a také k tomu, že se vzdají mandátu, pokud kodex poruší.

VV kvůli tomu ostře kritizovaly například bývalou vicepremiérku Karolínu Peake, která odešla z VV a založila stranu LIDEM.

Související témata

Foto: Petr Horník, Právo

Andrej Babiš

Foto: archiv, Právo

Ano, politické hnutí

Reklama

Související témata:

Výběr článků