Hlavní obsah

Plaga: Ševčík v čele fakulty neměl být dávno

31. 3. 2023, 22:09

Vysoká škola ekonomická měla už dávno zbavit děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka funkce, řekl Právu šéf Národního akreditačního úřadu a bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. Podle něj kvůli Ševčíkovi ztrácí na kreditu celá škola.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Miroslav Ševčík

Článek

„To, co se děje, je naprosto flagrantní ztráta kreditu VŠE a do tohoto bodu neměla situace nikdy dospět. Meze únosnosti překročil tolikrát, že už tam dávno neměl být. Tady se nejedná o nějakou akademickou svobodu či volnost názoru, ale o záležitost, která si žádala o zásah delší dobou,“ uvedl.

Podle něj měl rektor použít jednu ze dvou možností, jak děkana odvolat a které zákon umožňuje. „Jedna cesta je přímá, druhá kostrbatá. Tou první je, že možnost odvolání projedná rektor s fakultním senátem. Ten se za něj postavil, a tak není úplná právní jistota, že teď může rektor předat návrh univerzitnímu senátu. Já se domnívám, že může a že to má udělat,“ popsal Plaga.

Druhou variantou je, že předloží univerzitnímu senátu návrh na zrušení fakulty. V tom případě už záleží jen na hlasování. Ovšem s Ševčíkem by padla i fakulta a její obnova by nemusela být snadná.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Robert Plaga

Ministr Balaš k děkanu Ševčíkovi: Novela zákona by měla posílit kompetence rektorů

Domácí

Zrušení fakulty zatím nehrozí

Skandály opředený děkan nadzvedl až současného rektora VŠE Petra Dvořáka, a to svým angažmá na demonstraci, kdy protestující zaútočili na budovu Národního muzea a chtěli z ní strhnout ukrajinskou vlajku. Ševčík se vymlouval, že šel jenom kolem a pomáhal raněnému.

Dvořák už Ševčíka vyzval k rezignaci, což děkan odmítl. Návrh děkana projedná fakultní senát 5. dubna, avšak o návrhu již hlasoval s tím, že Ševčík má jeho důvěru.

To, zda je ve hře i zrušení fakulty, zatím rektorát nekomentoval. „V tuto chvíli pan rektor čeká na zasedání Akademického senátu Národohospodářské fakulty a veškeré další jeho kroky, včetně zvažování všech možných scénářů, plně závisí na výsledku tohoto zasedání,“ sdělila Právu mluvčí univerzita Kateřina Pelouchová.

Poslední Ševčíkova kauza ale už vede k debatě nad změnami ve vysokoškolském zákoně. Podle Rady vysokých škol, ale třeba i podle Plagy by se mělo jednat o posílení role rektora v personálních otázkách tak, aby nebyl čistě závislý na vůli univerzitního senátu.

Studenti demonstrovali za Ševčíkův odchod z čela fakulty

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků