Hlavní obsah

Parkanová má nárok na odškodné, shodl se Blažek s jejím advokátem Sokolem

11. 2. 2022, 16:14

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, TOP 09) má nárok na odškodnění za téměř desetileté stíhání v kauze nákupu letounů CASA, které definitivně letos skončilo jejím osvobozením. Shodli se na tom ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) s jejím advokátem Tomášem Sokolem.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Vlasta Parkanová u Městského soudu v Praze.

Článek

„Za sebe bych řekl, že jsme se shodli na tom, že klientka má nárok na odškodné, a já jsem slíbil, že ho po setkání s klientkou budu konkretizovat,“ shrnul obsah jednání Sokol.

Parkanová je podle něj symbolem omylů, kterých se může dopustit justiční mašinérie, a škod, které dokáže napáchat.

Stíhání Parkanové v kauze letounů CASA definitivně skončilo

Krimi

Výši odškodného zatím Sokol nevyčíslil, chce tak prý učinit po setkání se svou klientkou.

Blažek přislíbil Parkanové omluvu

Blažek už dříve avizoval, že pozve Parkanovou a jejího právníka na schůzku, protože by se jí rád za stát omluvil a přiznal jí odškodnění. Ministerstvo pak tento týden informovalo na sociálních sítích, že setkání se už uskutečnilo, ovšem Parkanová se z něj omluvila z rodinných důvodů.

Parkanové se již koncem ledna po pravomocném skončení řízení omluvila za trestní stíhání současná šéfka obranného resortu Jana Černochová (ODS). „Ráda bych vám vyjádřila svou solidaritu. Tuto kauzu jsem vždy považovala a považuji za uměle vytvořenou a postup vyšetřovacích orgánů za hanebný,” stálo například v dopise, který ministryně společně s květinou zaslala Parkanové.

Kauza Parkanové a jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka se táhla téměř deset let a týkala se transportních letounů, jejichž nákup schválila v roce 2009 vláda Mirka Topolánka (ODS). Obžaloba na základě znaleckého posudku tvrdila, že stroje byly vinou Parkanové a Staňka předražené o 818 milionů korun. Podle pravomocného rozsudku ale státu žádná škoda nevznikla a oba obvinění udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem.

Ministerstvo má na vyřizování žádostí o odškodné za nezákonné stíhání půlroční zákonnou lhůtu, ne vždy ji ale kvůli množství obdobných případů dokáže dodržet. Řada poškozených se obrací na soudy. Ministři se zpravidla v těchto záležitostech osobně neangažují.

Je to zcela mimořádný případ, míní Sokol

Sokol v této souvislosti zdůraznil, že jeho klientka nikoho „nepředběhla“. „Zatím nic nedostala ani o nic nežádala. Jen jsem se v jejím zastoupení zúčastnil krátkého jednání, jehož imanentní složkou byl fakt, že klientka utrpěla újmu. To zas není až tak moc,“ míní. „Z mého, zdůrazňuji mého pohledu je případ klientky do té míry mimořádný, že může odůvodňovat takto nestandardní postup,“ doplnil.

Upozornil na to, že újma způsobená nezákonným stíháním může mít různou míru a různý dopad. „I když i o trestním stíhání jiných mých klientů bylo mediálně informováno a byly to více či méně 'známé tváře', razance dopadu trestního stíhání na doktorku Parkanovou byla a je mimořádná,“ podotkl. Stejně mimořádná byla podle něj nesmyslnost jejího obvinění i následná štvanice.

Černochová se omluvila Parkanové za „hanebné“ stíhání

Domácí

„Ne že by tyto aspekty v jiných případech chyběly, ale pak je zde faktor míry devastace života, který je též subjektivní. Někdo to vše snáší lépe a někdo hůře. To také hraje roli, byť to možná vůči těm ostatním postiženým není zcela spravedlivé,“ uzavřel Sokol.

Advokát už dříve uvedl, že stíhání zničilo Parkanové podstatnou část života. K soudu nikdy osobně nedorazila, pokaždé se omluvila. K věci tak nikdy veřejně nevypovídala. Právník vysvětloval, že nechtěla vyjádřit neúctu k soudu, podle něj trestní řízení nesla velmi těžce psychicky.

Reklama

Související články

Výběr článků