Hlavní obsah

Je rozhodnuto. Očkování povinné nebude

19. 1. 2022, 15:05 • Aktualizováno 19. 1. 2022, 16:23

Vláda ve středu zrušila platnost vyhlášky, která zaváděla povinné očkování pro osoby starší 60 let a některé profesní skupiny. Oznámil to premiér Petr Fiala (ODS).

Je rozhodnuto. Očkování povinné nebudeVideo: ČTK

 
Článek

„Očkování proti covidu-19 nebude povinné,“ oznámil Fiala na tiskové konferenci.

„Důvody pro povinné očkování neshledáváme. Nechceme prohlubovat příkopy,“ doplnil premiér s tím, že vakcinaci kabinet nadále považuje za hlavní prostředek boje proti pandemii koronaviru.

Vyhlášku o povinném očkování schválil předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO). Podle předpisu by lidé nad 60 let a vybraní pracovníci museli mít ukončené očkování od 1. března.

Vláda schválila návrh, aby mohly mít školy kvůli covidu buď volno, nebo výuku online

Věda a školy

„Povinnost očkování z vyhlášky zmizí. Splnil jsem, co jsem slíbil,“ prohlásil dále ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Původně přitom avizoval, že bude kabinet vyhlášku řešit až v polovině února, teprve v úterý Fiala oznámil, že se o ní bude jednat už následující den, aby lidé nebyli v nejistotě.

Dejte třetí dávku i dětem nad 13 let, radí odborníci vládě

Domácí

Válek zároveň doporučil všem, aby si došli na tzv. booster, tedy třetí dávku. V nemocnici podle jeho zpráv není s vážným průběhem nikdo, kdo by ji měl.

Pokud jde o případné rozvolňování, řekl Válek Novinkám, že přibližně v polovině února či začátkem března představí tři varianty řešení. „Odborné týmy pracují na tom, abychom nastavili model krátkodobě – do prázdnin – a dlouhodobě,“ doplnil s tím, že se chce inspirovat zahraničím.

Záznam: TK po jednání vlády 19.1.2022Video: ČTK

Reklama

Související témata:

Výběr článků