Hlavní obsah

Ocelové tlamy se zakously do železobetonu. Natočili jsme, jak šel k zemi most nad dálnicí D4

Jíloviště, Středočeský kraj
Aktualizováno

Most přes dálnici D4 u Jíloviště ve Středočeském kraji poslali dělníci tento víkend k zemi. Byla u toho i kamera Novinek. Stroje s ocelovými kleštěmi se do konstrukce zakously v sobotu večer, v neděli brzy ráno pak byl most definitivně stržený. Dopravu na dálnici silničáři plně obnovili od nedělní 14. hodiny. Starou konstrukci z roku 1971 nahradí nová, hotová má být v září příštího roku. Demoliční práce a nová stavba vyjdou na necelých 200 milionů korun.

Demolice mostu přes dálnici D4 u JílovištěVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

Dělníci vpodvečer navezli pod most ochrannou vrstvu ze štěrkopísku, do které pak padala suť, odstranili zábradlí z mostu i dopravní značení a uzavřeli také provizorní lávku pro pěší a cyklisty vedle mostu.

V 19 hodin silničáři kompletně uzavřeli dálnici D4 na 9. kilometru u Jíloviště a půlhodinu na to se už stroje pustily do demoliční práce.

„Je tu jedenáct strojů, těžká technika, máme tu bagry, stroje s kladivy a nůžkami, postupně se most z obou stran bude rozkousávat tak, aby dolů padaly co nejmenší části a aby se most postupně rozebral,“ popsal za zhotovitele Ľubomír Janči ze společnosti M-Silnice.

Most byl postaven v roce 1971 jako součást někdejší silnice R4, výpadovky z Prahy do Příbrami a dále na jih Čech.

„Byl ve velmi špatném technickém stavu, šlo zejména o betonové prvky. Velmi špatná byla i vozovka a silně zkorodovaná byla také zabetonovaná výztuž,“ vysvětlil Josef Holek z Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje (KSÚS), proč se rozhodli pro jeho zbourání.

Nahradí ho nový železobetonový most. Ten by měl vydržet až sto let, jeho součástí bude jednostranný chodník o šířce 2 metry, umístěný vpravo ve směru na Všenory. Dlouhý bude 122 metrů a široký zhruba 12 metrů, což je podle silničářů více než měl původní. Novostavba má být hotová v září 2027.

V době uzávěry dálnice museli řidiči počítat s objížďkami, například v sobotu večer se ve směru na Prahu tvořily kolony.

Provoz v jednom pruhu v každém směru se podle KSÚS rozjel v neděli 14. června v 9 hodin, kdy dělníci pokračovali v odklízení suti. Dohromady se museli postarat o tři tisíce tun materiálu. Kompletně se pak dálnice D4 vedoucí z Prahy na jihozápad otevřela ve dvě hodiny odpoledne.

Letos nešlo o první most, který KSÚS nad středočeskými úseky dálnic zbourala. Už v dubnu padl starý most přes dálnici D11 u Jiren, i na jeho místě vyroste nový.

Nedávno začala rovněž rekonstrukce mostu přes dálnici D6 u Nového Strašecí. Tam stavební firma opraví vše kromě nosné konstrukce, která je v pořádku i po desítkách let provozu.

Výběr článků

Načítám