Článek
Podle informací Novinek poslal vrchní ředitel pro vyzbrojování Lubor Koudelka francouzské společnosti dopis, ve kterém upozorňuje na to, že pokud KNDS nezačne plnit podmínky smlouvy a nepřipraví děla pro vojskové zkoušky, tak česká strana už letos přestane platit domluvené zálohy.
Ministerstvo obrany už na zálohách poslalo do Francie více než sedm miliard korun. Letos by to měla být více než miliarda korun.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) už na začátku července informovala vládu, že projekt za více než deset miliard korun má závažné problémy, kvůli kterým hrozí zpoždění dodávek nebo dokonce zrušení celého nákupu. V rozhovoru pro Novinky pak uvedla, že s Francouzi intenzivně komunikuje.
„Začala jsem jednat s francouzským ministrem obrany a i moji kolegové, jako vrchní ředitel Koudelka nebo vojáci, výrobce upozornili na to, že jsou tam závažné problémy,“ uvedla.
Francouzská firma Nexter, která spadá pod francouzsko-německý holding KNDS, vyrábí houfnice Caesar na podvozku 6×6 již dvacet let. Dodává je nejen francouzské armádě, ale i dalším deseti státům a jejich provoz nevykazuje žádné problémy.
Před časem ale Francouzi začali vyvíjet silnější dělo na podvozku 8×8. Prvních 19 takových děl si objednali Dánové. Zakázka ale měla od začátku potíže a kvůli covidu se dodávka o roky protáhla. Dánská armáda děla nakonec do své výzbroje nezavedla a poslala je ukrajinským obráncům.
Ohrožuje to i českého výrobce munice
Česko si děla objednalo v roce 2020. Francouzský výrobce pro české potřeby vyrobil dva prototypy na podvozcích Tatra 8×8 a na začátku léta udělal první kontrolní zkoušky. Z nich vyplynulo, že nesplnily několik důležitých parametrů.
„Problém je v dostřelu a v efektivitě střelby. Pořád ale věřím, že se to podaří vyřešit. Ale je možné, že se to nevyřeší, protože armáda z těchto podmínek nemůže ustoupit,“ uvedla ministryně.
Podle důvěryhodného zdroje je problém v tom, že děla nedostřelí požadovaných 40 kilometrů v režimu MRSI, což je dělostřelecká taktika, při které dělo vystřelí rychle za sebou více granátů s různými úhly, aby všechny střely dopadly na cíl ve stejný okamžik. Granát vystřelený větším úhlem, tedy strměji vzhůru, letí po delší dráze a bude ve vzduchu déle. Granát vystřelený menším úhlem letí po kratší dráze a dopadne dřív – ale pokud je vystřelený později, může dopadnout ve stejný čas jako ten první.
Mnohem závažnější ale podle českých dělostřelců je, že francouzská firma nedodala data, která popisují vztah mezi dělem a municí. Bez nich nemůže fungovat systém řízení palby a také se bez nich neobejde výrobce munice. „Bez těchto dat jsou děla neintegrovatelná a není jasné, zda plní standardy NATO,“ uvedl zdroj z armády s tím, že problém potvrdil i výrobce systému řízení palby.
Obrana totiž zároveň s novými děly kupuje za 310 milionů korun od německé firmy ESG systém řízení palby Adler III., díky němuž budou moci čeští dělostřelci zaměřovat zcela automaticky a digitálně.
„Navíc to ohrožuje integraci české munice,“ dodal zdroj. Zakázku na dodání více než 65 tisíc dělostřeleckých granátů různých typů v hodnotě 12 miliard korun získala poličská munička z koncernu STV. Ta potíže nechce komentovat. „Problémy s děly neznáme. My v souladu se smlouvou připravujeme certifikaci munice,“ uvedl ředitel speciálních projektů STV Pavel Beran.
Společnost KNDS na dotazy Novinek neodpověděla.