Hlavní obsah

Nikdo vás nezval, vzkázal Zeman uprchlíkům

2. 8. 2015, 11:15 • Aktualizováno 2. 8. 2015, 17:43

Prezident Miloš Zeman vzkázal uprchlíkům na českém území, že je do Česka nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Miloš Zeman

Článek

„Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč,” vyzval je v nedělním rozhovoru pro server Blesk.cz. „Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území,” dodal.

Prezident tím mířil zejména na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Lze podle něj očekávat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří "na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace".

"Možná to někdo bude považovat za apel na nejnižší lidské pudy, ale je to stejný postoj, jako mají Maďaři, když staví plot proti Srbsku, jako mají Američané, kteří postavili plot na hranicích s Mexikem," uvedl v narážce na úterní vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky, podle kterého prezident nemá důvod se podbízet těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům.

Vojáci na hranice

Zastává přitom názor, že migrantům lze nejlépe pomoci na jejich území. Prezident ocenil nasazení policie při pohybu uprchlíků po českém území a podpořil i zájem opatření zesílit. Uvedl také, že armáda je schopna poslat na hranice asi 1500 vojáků, řekl mu to na společném setkání náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Armáda má nyní zhruba 21 000 vojáků, letos by měla přijmout další 2000 lidí.

Generální štáb Armády ČR ale upozornil na to, že pokud by vojáci pomáhali policii střežit hranice, dotklo by se to několika jejích aktivit. "Pokud bychom hovořili o posílení až v těchto maximálních počtech, muselo by ze strany armády dojít k vyhodnocení té situace, například ve vztahu k omezení některých cvičení," řekl dnes Radiožurnálu mluvčí štábu Jan Šulc.

Kapacita zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem byla v neděli navýšena na 700 míst. Během neděle tam policie přesune více než 100 uprchlíků, které policie zadržela v posledních dnech. Řekla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. [celá zpráva]

Podpořil větší ochranu hranic

V polovině června česká policie kvůli nynější migraci uprchlíků z Asie a Afriky do Evropy zesílila kontroly a odhalených migrantů stále přibývá. Mezi zadrženými jsou zejména občané Sýrie, následují Iráčané a Afghánci. Většina lidí se do ČR dostává z Řecka přes Maďarsko a Rakousko a téměř všichni uvádějí jako svůj cíl Německo. O možném zpřísnění kontroly hranic by mohla vláda jednat podle ministra vnitra Milana Chovance 20. srpna.

Odpovědnost za uprchlickou vlnu mají podle Zemana ty režimy, které "svými hloupými akcemi toto vyvolaly". Nejde podle něj jen o USA, je mezi nimi řada členských zemí EU. "Proč to máme odnášet my?," tázal se. Zeman také podpořil ochranu vnějších hranic Evropské unie a činnost tzv. modrých přileb OSN, které by cíleně likvidovaly výcvikové základny teroristů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků