Hlavní obsah

Není třeba tolik nemocnic jako za císaře pána, máme přece auta, říká Schwarzenberg

12. 2. 2011, 12:55
Právo, Oldřich Danda

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je ohledně situace ve zdravotnictví optimistou. Připomíná, že celá zdravotnická soustava vznikla již za Rakousko-Uherska a dnešním potřebám neodpovídá. Schwarzenberg to řekl v rozhovoru pro sobotní Právo.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Článek

Schwarzenberg se vrátil i ke kauze ministra obrany Alexandra Vondry a firmy Promopro a tvrdí, že pokud Vondra skutečně nese nějakou odpovědnost, měl by odstoupit, byť jej považuje za přítele.

Pane ministře zahraničí a předsedo TOP 09, usínáte na jednání vlády, nebo se tam nevedou pitomé řeči?

Tam nikdo usnout nemůže, protože se tam kolikrát zlobím, že se mi zvýší tlak.

Kdy se vám zvýšil tlak?

Pokaždé. Mám pocity jako manžel, kterého se zeptali: Vzrušuje vás ještě vaše žena? Každý den!

Vláda začala jednat o dostavbě Temelína. Už jste se bavili o tom, zda hlavním parametrem tendru bude cena, nebo jestli budou také rozhodovat zahraničněpolitické podmínky?

V tendru bude samozřejmě cena jedním z hlavních argumentů. Nicméně při velestavbě, která má ohromné dopady na ekonomiku a která bude mít zahraniční politický dopad, musíme zohlednit všechny parametry. Vláda musí vzít v potaz všechny aspekty, vláda se nesmí dívat pouze na provozní nebo investiční stránku věci, nýbrž musí mít všechny ohledy.

Podle vás by zahraničněpolitické ohledy – narážím na Rusko – měly hrát velkou roli? Řada odpůrců ruské účasti argumentuje velkou energetickou závislostí na Rusku.

Je pravda, že v energetice jsme příliš závislí na Ruské federaci. Ale je mi docela fuk, jestli je to Rusko, Německo či Indie. Na druhé straně je tady silná argumentace, že s ruskou technologií máme zkušenosti.

Myslíte, že na rozhodování ve vládě bude mít roli naše historická zkušenost s Ruskem a obavy z „velkého bratra“?

Prosil bych, aby při tak ohromné investici, která nemá v historii obdoby, šly nesympatie stranou. Zde jde o velmi seriózní zvážení všech argumentů, ale samozřejmě ty bezpečnostněpolitické otázky z toho úplně nemůžeme odstranit.

Obecně – jakým způsobem ovlivňuje jednání vlády to, že koaliční strany mezi sebou bojují?

Zásadně to tak hrozné není, protože všichni chceme, abychom s vládou uspěli. Všechny vládní strany mají zájem na tom, aby se mohly prokázat, že vykonávají prospěšnou činnost, takže ta práce tím tolik netrpí. Je pravda, že jen co vylezou ministři z vládní místnosti a potkají novináře nebo mají tiskovku, tak to začíná jiskřit.

Zkuste porovnat současný kabinet s  Topolánkovou vládou. Ta měla jen 101 poslanců, navíc dva byli přeběhlíci, ale navenek to vypadalo, že si koaliční strany více rozuměly než v současné době, kdy je vláda silná.

Do jisté míry je to pravda, přičemž názorově tam byly mnohem větší rozdíly, poněvadž rozdíl mezi názory zelených a velkou částí ODS byl opravdu mnohem větší. To je naprosto pravda, ale osobní řevnivost tam taková nebyla.

Teď spolupráci kalí kauza kolem ministra obrany Alexandra Vondry a firmy Promopro. Měl by podle vás Vondra rezignovat na svůj vládní post?

Prozatím nikomu není jasné, kdo nese odpovědnost a k čemu opravdu došlo. Do jaké míry byla zakázka předražená, jestli se nějaké peníze vypařily neznámo kam. Když se tohle objasní, pak by bylo načase si objasnit, kde leží odpovědnost. Neboť je pravda, že Saša Vondra byl sice ministr pro evropské záležitosti, ale zároveň neměl pod sebou samostatné ministerstvo.

Ministerstvo je monokratický úřad, a když se tam objeví předražená nabídka nebo zbytečně vyplacené peníze, tak odpovědnost padá na ministra. Ministr pro evropské záležitosti byl ale součástí úřadu vlády a vše musel podepisovat šéf úřadu vlády. V případě, že by se jasně prokázalo, že Saša Vondra nějakou odpovědnost má, tak bych byl pro to, aby odstoupil, i když je to můj přítel. Když se člověku stane větší průser, tak se za to musí zodpovídat, ale doufám, že tomu tak nebude.

V tomto se dost rozcházíte s vaším místopředsedou a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ten říká, že Vondra by odstoupit měl, stejně jako odstoupil Pavel Drobil. Vyčítá ODS, že nemá stejný metr na tyto dva případy. Podle něj je pochybení v kauze Vondra horší než u Drobila.

Kolega Kalousek sedí u pramene. Má zprávy, které dotyčný odbor dopracoval. Já jsem neměl nikdy čas to pročíst. Nevím víc než novináři, protože musím dělat jiné věci a nemohu celý večer číst, jaké byly pohyby na účtech. Pro mě je, dokud není dokázán opak, Saša Vondra nevinný. Přiznávám, že v tom nejsem objektivní, je to letitý kamarád, s kterým jsem spoustu věcí táhl, dokonce už před listopadem jsme byli ve spojení. Potom jsme spolu sloužili na Hradě atd. Pro mě by to byl strašná rána, kdyby se objevilo opravdové provinění. Nesmíme zapomínat na to, že na začátku předsednictví jsme počítali s tím, že budeme pořádat daleko menší počet summitů. Protože nemám pádné důkazy, tak k Sašovi zachovávám kolegiální a přátelskou loajalitu.

Ta podle premiéra Nečase chybí Kalouskovi.

Pan premiér má právo se vyjadřovat, ke komu chce. Samozřejmě, že kolega Kalousek, ale i Saša Vondra si rádi pustí hubu na špacír. Oba někdy nejsou nejopatrnější ve svých výrazech. Je tomu tak, ale já to nemohu změnit. Ostatně – někdy se to stane i mně.

Nabádal jste Miroslava Kalouska jako stranický šéf, aby se tolik do Vondry nepouštěl?

Rozhovory mezi ministrem Kalouskem a mnou bych nerad dával do novin.

Jak jste spokojen s vašimi ministry ve vládě?

Ministerstvo financí prosadilo škrty, které jsou nutné, a pracuje s energií, která v této kritické situaci je nutná. Myslím, že po počáteční skepsi, která byla značná v kulturní oblasti, se ukázalo, že Besser je velmi schopný ministr kultury. Pamatuji si, že všichni moji přátelé, umělci, pražští intelektuálové, když to trochu zlehčím „hospodští povaleči“ protestovali proti Besserovi. Teď zjistili, že to vůbec není špatné řešení, když ministr kultury není sám umělec. Musí to být někdo, kdo zvládne management.

Zpátky ke zdravotnictví. Bezpečnostní rada státu přišla s tím, že když půjde do tuhého a lékaři odejdou, pomůže armáda. Je to dostatečný recept na očekávanou krizi?

Nejsem dostatečný odborník, abych byl schopný odhadnout, co může armáda poskytnout. Já jsem ale poměrně optimista. Nemyslím, že se nám zdravotnictví zhroutí. Všichni víme, že máme nemocnic a lůžek příliš mnoho. Ještě pořád žijeme v c. a k. soustavě, kde vláda císaře pána nařídila, že nemocnice a okresní úřady musí býti tak položeny, že když sedlák ráno zapřáhne, aby tam dorazil a večer se vrátil domů.

Dneska, když máme automobily, tak nemusíme mít tolik nemocnic jako za císaře pána. Myslím, že to zvládneme. Bude to nějaký čas těžší, ale netvrdím, že to bude taková katastrofa.

Myslíte si, že to vláda politicky ustojí, když budou muset rodičky z Prahy jezdit rodit do Plzně nebo do Brna? Ministr Heger připouští, že pokud by nastal krizový scénář, tak tato vláda to nemusí vydržet.

Nesmíte zapomenout, že je pod nesmírným tlakem. Obdivuju ho, že to vydrží. Je jasné, že spousta skupin má zájem, aby tato vláda padla.

Proč vládě trval tak dlouho výběr nového velvyslance v USA?

Já jsem pro to, aby vztahy i se spřátelenými zeměmi, jako jsou Spojené státy, byly vyvážené. Když Spojené státy dva roky nikoho neposlaly do Prahy, tak by mě nikdo nepřinutil k tomu, abych už po třech měsících posílal někoho do Washingtonu. Já pán, ty pán. V tom jsem dosti tvrdý.

Je Petr Gandalovič z ODS dobrá volba? Přece jenom ho provází pověst člověka, kterého do stranické hierarchie dosadila severočeská mafie.

My jsme pomlouvačný národ. Musím dlouho přemýšlet, jestli si vzpomenu na českého politika, o kterém mi někdo neříkal, že byl zapleten do nějaké aféry nebo že jeho kamarád je kmotr. Kdybych to všechno poslouchal, tak bych se zbláznil a musel z vlády odejít do kláštera. Ale protože mi to bylo povědomé, tak jsem pana premiéra požádal, poněvadž pan Gandalovič je poslanec za ODS a byl i touto stranou navržený, ať všechno prošetří. Pan premiér mi řekl, že je všechno v pořádku, tak to bylo v pořádku i pro mě. Každého, u koho se objeví pochyby, tak si nechám prověřit a podívám se, co je to za chlápka, zda se mu nezvětšily příjmy, zda jezdí v autě odpovídajícím jeho příjmu. V tomto případě obzvláště, protože jde o velvyslance ve Washingtonu.

Co říkáte na situaci v Egyptě?

Náš životní zájem je, aby ke změně došlo poklidně. V Egyptě to může být pouze v součinnosti s armádou. Pokud se podaří vyjednávat a nepřeroste to v násilí, tak za to musíme být vděční.

Bylo by pro Evropu a Česko lepší, kdyby Mubarak ve funkci zůstal? (Egyptský prezident Husní Mubarak v pátek večer rezignoval.)

Na Mubaraka teď všichni nadávají, ale měli bychom mu být vděční, že díky jeho politice tam byl zachován mír. Ale dělal své chyby, jako každý člověk. Vzhledem k tomu, že mu bylo 80, tak je jasné, že dlouho vládnout nebude.

Obáváte se, že posílí v Egyptě Muslimské bratrstvo a s ním i islám?

Je jasné, že budou mít větší vliv. Nesmíme zapomenout, že zastupují podstatnou část obyvatelstva a že bylo po desetiletí vnímáno jako opoziční síla. Také nezapomínejme, že Muslimské bratrstvo existuje 90 let. To není spolek mladých revolucionářů, ale starých strejdů mého věku a starších. Samozřejmě z něj vylezly odnože jako Hamás, ale uvidíme, jací budou. Zatím se radikálně neprojevují a je podle mého čas s nimi nastavit rozumný dialog.

TOP 09 čeká v říjnu volební sjezd. Nevadí vám, že budete jediným kandidátem na předsedu?

Zatím se nikdo neprojevil. Považuji za správné, aby jeden předseda zůstal po dobu této vlády. Až skončí tato Sněmovna, tak se zamyslím, jestli v mém věku mám pokračovat, nebo se konečně zabývat vnoučaty. Chci toto obdobní na ministerstvu a ve Sněmovně dokončit a pak se děj vůle Páně.

Celý rozhovor s Karlem Schwarzenbergem si můžete přečíst v sobotním vydání deníku Právo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků