Hlavní obsah
Místopředseda ODS Petr Gandalovič Foto: Michaela Říhová, Právo

Petr Gandalovič

Petr Gandalovič se podílel na založení Občanského fóra i ODS, v níž během své kariéry zastával řadu významných pozic. Pět let byl generálním konzulem v New Yorku, a poté se proslavil zejména jako ministr zemědělství v Topolánkově vládě, která padla v roce 2009. V roce 2011 se stal českým velvyslancem v USA. Funkci opustil v roce 2017, stal se představitelem ČR při OECD.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič Foto: Michaela Říhová, Právo
Petr Gandalovič

Narodil se 15. srpna 1964 v Praze, avšak velká část jeho života je spojena s Ústím nad Labem. Zde vystudoval všeobecné gymnázium, po jehož ukončení nastoupil na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po zisku magisterského titulu se vrátil na gymnázium v Ústí nad Labem jako pedagog.

V roce 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Ústí. Příštího roku se stal poslancem Federálního shromáždění, kde setrval dvě léta. Během této doby se podílel na vzniku ODS, jejíž byl od roku 2006 místopředsedou.

Ministr Gandalovič ukazuje žlutě vyznačené hranice velké přehrady a nakonec zvoleného menšího vodního díla (červená čára).

Foto: Josef Gabzdyl, Právo

V devadesátých letech působil nejprve jako náměstek ministra životního prostředí, a poté jako vrchní ředitel a poradce ministra na ministerstvu zahraničních věcí. Pracoval také jako český konzul v New Yorku.

V roce 2002 byl zvolen primátorem Ústí nad Labem a na tomto postu setrval jedno volební období. Během něj se stal také členem Zastupitelstva Ústeckého kraje. V roce 2006 vstoupil do Poslanecké sněmovny a byl jmenován ministrem pro místní rozvoj. První vládě Mirka Topolánka ovšem nebyla vyslovena důvěra, a tak se Gandalovič následujícího roku stěhoval do křesla ministra zemědělství. Na tomto místě zůstal až do roku 2009.

V roce 2010 byl z pozice jedničky zvolen v Ústeckém kraji do Sněmovny. Nicméně s výsledkem voleb v Ústeckém kraji nebyl spokojen a pro nadcházející kongres ODS se vzdal kandidatury do vedení strany.

V červenci 2011 se stal českým velvyslancem v USA. Na jeho místo ve Sněmovně nastoupil Jan Kubata. Funkci velvyslance zastával do ledna 2017, kdy se stal stálým představitelem České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Je ženatý a má tři dcery.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků