Hlavní obsah

Německo rozehrálo přetahovanou o migranty. I s Českem

3:20
3:20

Poslechněte si tento článek

Německo s nástupem nového ministra vnitra Alexandera Dobrindta zpřísnilo kontroly u svých hranic a snaží se okamžitě vracet nelegální migranty, kteří přišli ze sousedních zemí včetně Česka, a to i žadatele o azyl. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že se počet takových návratů z Německa do Česka nezvýšil, pohybuje se stále okolo padesáti za týden.

Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Migranti v Berlíně, ilustrační foto

Článek

Praha navíc odmítá převzít zpět ty migranty, u kterých Německo není schopné prokázat, že do spolkové republiky přišli právě z Česka. Němci se totiž snaží vracet i osoby, které zadrží ve svém vnitrozemí, nikoliv na hranicích.

Podle Rakušana zůstává počet migrantů navracených z Německa do Česka stabilní i po nástupu nové německé vlády. „Počet se za posledních několik týdnů výrazně nezměnil, jde o přibližně padesát lidí týdně,“ řekl Novinkám.

„Velká část z těchto lidí navíc nejsou nelegální migranti, ale lidé, kteří v České republice mají legální pobyt (například pracovní), ale nesplňují podmínky vstupu do Německa. Největší podíl tvoří občané Ukrajiny, Ruska a Moldavska,“ dodal ministr.

Podle údajů ministerstva vnitra dokonce počet odepřených vstupů z Česka do Německa v posledním týdnu poklesl. Dobrindt oznámil přísnější vracení migrantů ve středu 7. května. V týdnu předcházejícím tomuto rozhodnutí bylo odmítnutých vstupů 46, v týdnu oznámení 51. Minulý týden, kdy měl přísnější režim už běžet naplno, však bylo ve vstupu z Česka do Německa zabráněno jen 32 osobám.

Rakušan připustil, že intenzita německých kontrol je v poslední době vyšší, to se projevilo v kolonách například na přechodu v Rozvadově, fronty aut se však podle ministra objevovaly i dříve. Podle informací Novinek přímo z místa například na jihočeském přechodu Strážný u německých hranic projížděla v pondělí 19. května auta plynule, v okolí nebylo vidět žádné strážce zákona ani policejní vozy.

Německá vláda však svým rozhodnutím, že bude vracet přes hranice všechny nelegální migranty, i žadatele o azyl, spustila lavinu reakcí. Rakušané už dopředu oznamovali, že takto navracené migranty nepřijmou. Polský premiér Donald Tusk zase na začátku května uvedl, že „toto nebude Polsko akceptovat“.

Německo už se v tomto novém režimu pokusilo navrátit do Polska dva Afghánce ve věku 20 a 23 let, které zadrželo ve městě Guben u německo-polských hranic. „Policii sdělili, že chtějí získat v Německu azyl,“ popsal deník Der Spiegel. Němci požádali Poláky, aby je přijali zpět, polští pohraničníci to však odmítli.

Polská strana poukazovala na to, že Afghánci požádali v Německu o azyl, a platí tak Dublinské dohody. Podle nich se musí nejdříve rozhodnout, jaká země má žádost o azyl vyřídit. Německo Polákům ustoupilo a migranty odeslalo do přijímacího centra ve městě Eisenhüttenstadt.

Poláci v dřívějších případech takové návraty odmítali za pomoci odlišných argumentů - podle nich Němci nemohli prokázat, že migranti přišli do Německa právě z Polska. Podobnou logiku používá i Česko.

„Odmítáme (přijmout zpět) ty, u kterých Německo není schopné prokázat, že přišli z České republiky. V ostatních případech postupujeme podle platných předpisů,“ řekl Rakušan.

Česká statistika zatím ukazuje, že se německé navracení migrantů ve velkém nekoná, alespoň ne v tuzemských podmínkách. Německý ministr Dobrindt si však přísnější režim pochvaluje. Podle jeho čísel klesl díky novému režimu celkový počet nelegálních vstupů do Německa o 45 procent.

Výběr článků

Načítám