Článek
Ajša (jméno bylo redakcí televize ARD změněno) podala žaloby, aby přiměla úřady k vydání víza nejen pro ni a jejího manžela s dětmi, ale i pro rodinné příslušníky. Celkem je to 14 osob. Žena je vědkyně a spisovatelka, před příchodem Tálibánu v Afghánistánu pracovala v důležité vládní funkci. O německé vízum žádá proto, že SRN zná z několika svých pobytů.
V říjnu roku 2023 jí Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) přislíbil, že dostane vízum v rámci zvláštního programu, který byl zaměřen na Afghánce ohrožené kvůli jejich působení v soudnictví, politice či médiích. Vízum měli získat i rodinní příslušníci dotyčného, kteří byli ohroženi jeho aktivitami. Ajša chtěla získat vízum pro sebe a dalších 13 členů rodiny, včetně několika malých dětí, píše web Tagesschau.
V poslední době se však objevily značné pochybnosti o identitě příchozích Afghánců a jejich dostatečných bezpečnostních prověrkách, jak na to upozornil letos v březnu týdeník Focus.
„Identita Afghánců se zdá být pochybná, nebo dokonce zcela nejasná. Lidi vybírají nevládní organizace, které německé bezpečnostní orgány neznají, i když jsou zodpovědné za bezpečnostní prověrky,“ psal Focus.
Ajša a její rodina požádala o víza na německém velvyslanectví v Islámábádu ihned po svém příjezdu do Pákistánu v lednu 2024. Bezpečnostní pohovory se uskutečnily v říjnu. Žena tvrdí, že v polovině letošního března měla signály, že víza jsou připravena, ale datum jejich vyzvednutí nedostali. Místo toho se museli v dubnu znovu dostavit na ambasádu k dalšímu pohovoru, aby vysvětlili své rodinné vztahy.
Ve své žalobě Ajša tvrdí, že ministerstvo zahraničí „nevyjádřilo obavy v žádném z jednotlivých stupňů řízení“, že existují nebo by mohly existovat „bezpečnostní problémy“ ohledně vstupu do Německa.
Situace afghánské vědkyně a její rodiny není ojedinělý případ. V Pákistánu je v současné době přibližně 2500 Afghánců, kteří se snaží dostat do Německa v rámci zvláštních programů a jsou v různém stupni přijímacího řízení.
Nová spolková vláda pod vedením kancléře Friedricha Merze (CDU) ale oznámila, že tyto programy chce, „pokud to bude možné“, ukončit. Konzervativní unie CDU/CSU žádá, aby se závazky týkající se přijímání Afghánců přezkoumaly a pokud možno zrušily.
Ajša se rozhodla podat žalobu poté, co se v Německu změnila vláda. Obává se, že by program, jehož prostřednictvím se chce dostat do Německa, mohl být zrušen.