Hlavní obsah

Největšími slídily jsou ministerstvo zdravotnictví a ČSÚ

19. 1. 2012, 8:26

Ministerstvo zdravotnictví a Český statistický úřad jsou podle poroty nevládní organizace Iuridicum Remedium největšími slídily pro letošní rok. Ten první úřad kvůli zdravotním registrům a ten druhý kvůli loňskému sčítání lidu.

Článek

Organizace ve středu udělovala anticeny Big Brother Awards za narušování soukromí a jednu si odnesl i pražský dopravní podnik za přípravu systému bezpečnostních kamer. Dalším „oceněným“ je i mezinárodní úřad pro bezpečnost dopravy.

Remedium uděluje ale i pozitivní cenu za ochranu osobních dat. Letos si ji odnesl Seznam.cz, který si ji vysloužil za ochranu údajů svých uživatelů, která je podle poroty férová a společensky odpovědná. Porota dospěla k názoru, že ochranu údajů upřednostňuje i před svým komerčním zájmem.

"Sčítání lidu provázela řada pochybností"

Ministerstvo zdravotnictví si zadělalo na vítězství v kategorii Dlouhodobý slídil, jelikož podle organizátorů porušuje práva občanů zpracováváním jejich údajů ve zdravotních registrech. „Je smutné, že po více než dvou letech se situace nejen nezlepšila, ale problém se naopak prohloubil s přijetím nového zákona o zdravotních službách,“ uvedla mluvčí Iuridicum Remedium Kateřina Hlatká. Resort zdravotnictví byl mezi vybranými slídily i před dvěma roky.

Nebezpečí pro soukromí občanů vidí porota i v loňském sčítání lidu. „Vedle mnoha organizačních pochybení byla tato akce provázena i nejasnostmi a problémy, které vedou k obavám, jakým způsobem bylo nebo bude naloženo s osobními údaji,“ podotkla Hlatká.

Ocenění pro Prahu za kamerové systémy

Největší hříšníci se pak vyskytují v oblasti dopravy. Pražskému dopravnímu podniku vyčítají ochránci soukromí záměr vytvořit kamerový sledovací systém v metru. Mezinárodním slídilem roku se pak stal Transportation Security Administration (mezinárodní Úřad pro bezpečnost dopravy) za porušování práv cestujících při dopravních kontrolách.

Big Brother Awards například upozorňoval, že scannery na letištích vyfotí pasažéra nahého, a navíc do něj napumpují dávku radiace. Kromě toho je možné kontrolovat i genitálie včetně dětských a sundávat prsní protézy. A to neplatí už jen pro USA a letiště, „bezpečnostní opatření“ se zavádějí už i na autobusových nádražích.

Aktivistům je podezřelý také návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o používání údajů jmenné evidence cestujících.

Vyznamenání Výrok velkého bratra opět míří ke statistikům, konkrétně k šéfce České demografické společnosti Jitce Rychtaříkové, která zaujala svými slovy, jimiž vyjádřila „zvláštní vztah“ ke sběru dat ke sčítání lidu.

Seznam prvních míst v jednotlivých kategoriích
Kategorie dlouhodobý slídil
Ministerstvo zdravotnictví
- za dlouhodobé porušování práva na soukromí občanů zpracováváním jejich údajů ve zdravotních registrech
Kategorie mezinárodní slídil
Transportation Security Administration - úřad pro bezpečnost dopravy
- za porušování občanských práv cestující veřejnosti při dopravních kontrolách
Kategorie Firemní slídil
Dopravní podnik hl. m. Prahy
- za přípravy systému sledování v pražském metru
Kategorie právní norma velkého bratra
- návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o používání údajů jmenné evidence cestujících
Kategorie úřední slídil
Český statistický úřad
- sčítání lidu, bytů a domů v roce 2011
Kategorie nebezpečná nová technologie
služba Amazon Silk
- za nebezpečnou novou technologii a možná rizika pro ochranu soukromí
Kategorie výrok velkého bratra
Jitka Rychtaříková, šéfka České demografické společnosti
- mimo jiné řekla: „Ve Skandinávii mají registry obyvatelstva, které jsou navzájem propojené... Všechno zrekonstruují, teoreticky celý život člověka - kdy začal chodit do školy, jak byl nemocný, kdy uzavřel sňatek, ale registry tam jsou velmi přísně chráněné.“
Kategorie pozitivní cena za ochranu soukromí
Seznam.cz za férové podmínky ochrany osobních údajů
Zdroj: Iuridicum Remedium

Anketa

Považujete sčítání lidu za ohrožení soukromí?
Ano
63,4 %
Ne
36,6 %
Celkem hlasovalo 5393 čtenářů.

Reklama

Výběr článků