Článek
„Loni v září jsme podávali na magistrát žádost o otevření nových oborů osmiletého a šestiletého gymnázia na příští školní rok. Rada města záměr podpořila, ale začátkem února jsme dostali informaci, že ke schválení ministerstvem školství pravděpodobně nedojde. Žádost jsme proto změnili na druhý stupeň základní školy,“ popsal Novinkám zakladatel soukromého gymnázia a střední školy Futurum Tomáš Jízdný.
Od září tohoto roku byla pražská škola připravená nabídnout po padesáti místech v osmiletém a v šestiletém studiu. Nešlo přitom o vznik nové školy, ale o rozšíření nabídky stávajícího čtyřletého gymnázia. Dosud však nemají zprávy o tom, jak žádost před MŠMT obstála, a žádné třídy - ani základní ani gymnaziální - pro mladší děti proto letos otevírat nebudou.
V Praze je přitom o studium na víceletých gymnáziích enormní zájem, o místo na osmiletém se letos uchází 5331 dětí a dostane se 1818. Na šestileté by si zde přálo jít 3183 sedmáků, ale povede se to jen 686 z nich.
Vedení metropole sice vznik nových míst na víceletých gymnáziích podporuje, ve výsledku se to však příliš nedaří.
„Zhruba dva roky již funguje navyšování kapacit u maturitních oborů, víceletá gymnázia však nejsou povolována. Přestože jejich navýšení odsouhlasí Rada Prahy, MŠMT jejich vznik zamítne,“ popsal pro Novinky pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN).
Ministerstvo dalo stopku
Problémem je koncepce MŠMT, která v dlouhodobém záměru do roku 2027 hovoří o tom, že osmiletá gymnázia se nemají rozšiřovat, natož zakládat nová. U šestiletých je pak navýšení počtu míst možné jen pod podmínkou snížení kapacity osmiletého studia.
Řešení pro zřizovatele, kterým úřad školu nepovolil, spočívá v založení druhého stupně základní školy a vylepšení výuky po vzoru gymnázií. Zakládání a rozšiřování základek totiž žádná koncepce nebrání.
„Učební plány a metody na základních školách a víceletých gymnáziích vycházejí ze stejného základu a v mnohém se prolínají. U základek nejdou do takové hloubky, ale my můžeme udělat nástavbu, přidat hodiny a jinak to upravovat. Jestli jde (formálně, pozn. red.) o gymnázium nebo základku, nám nijak nepřekáží a výstup je pro rodiče a děti stejný,“ vysvětlil Jízdný.
Druhý stupeň základní školy jako alternativu pro osmileté gymnázium již letos nabízí například soukromá Fostra Elementary.
Ministerstvo školství při odmítání víceletých gymnázií dlouhodobě argumentuje přílišným odlivem dětí z pátých a sedmých tříd a také podobnými výsledky u maturit.
„U víceletých gymnázií poptávka násobně převyšuje kapacitu. Nicméně ze srovnání průměrných skóre žáků víceletých a čtyřletých gymnázií ve společné části maturitní zkoušky vyplývá, že rozdíly ve výsledcích nejsou statisticky významné,“ uvedla mluvčí MŠMT Veronika Lucká Loosová.
To však na zájmu rodičů o víceletá gymnázia nic nemění. „Denně nám volají desítky rodičů, kteří by měli o víceleté gymnázium nebo podobnou možnost velký zájem,“ dodal Jízdný.