Hlavní obsah

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými EMA

21. 6. 2021, 16:17 – Praha • Aktualizováno 21. 6. 2021, 17:26

Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou v případě absolvovaného očkování proti covidu-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) v třetích zemích platit stejné podmínky jako pro občany očkované v Česku.

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými EMAVideo: ČTK

 
Článek

V pondělí to schválila vláda, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Platit to bude pro lidi, kteří budou mít 14 dní po obdržené finální dávce vakcíny.

V systému, který spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), je nyní podle Vojtěcha nutné vytvořit možnost získání certifikátu v daném případě. Mělo by tomu tak být od 1. července.

„Osoba skutečně bude nejen moci vstoupit do České republiky, nebude potřebovat test nebo nějaké jiné potvrzení. Bude se moci prokázat očkováním, ale zároveň bude moci se standardně pohybovat v České republice s tímto průkazem,” řekl Vojtěch.

Zmínil například vstup na kulturní akce. Stejné podmínky by podle ministra měly platit i pro účast na vzdělávání.

Vláda posunula rozvolnění. Bude už v sobotu

Domácí

Opatření, které dnes vláda schválila, bude účinné od úterý, jde ale pouze o nastavení právního rámce.

„Musí být zveřejněn vzor v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví, a to zatím nemáme,” doplnil Vojtěch.

Aktuálně si lidé z Očkovacího portálu občana mohou stáhnout potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala.

Jako potvrzení o bezinfekčnosti se uznává 180 dní od pozitivního testu, 22 dní od první dávky očkování nebo negativní test. Ten pro různé činnosti či akce má různou dobu platnosti, PCR většinou sedm dní a antigenní 48 či 72 hodin.

Reklama

Související témata:

Výběr článků