Hlavní obsah

Montáž stíhacího letounu Spitfire zabrala nadšencům dvě hodiny, vystaven je ve Zlíně

3:50
3:50

Poslechněte si tento článek

Třináct let brázdí po českých městech letečtí nadšenci s věrnou kopií stíhacího letounu Spitfire 312. československé perutě RAF. Od originálu je téměř k nerozeznání, i když je stroj vyroben nikoliv z hliníku, ale z kompozitu, který je charakteristický spíše pro větroně. Poprvé v historii se s tímto strojem mohou seznámit i obyvatelé Zlína při oslavách 80. výročí osvobození České republiky spojeneckými vojsky.

Věrná kopie stíhacího letounu Spitfire ve ZlíněVideo: Aleš Fuksa, Novinky

Článek

„Jde o symbol odvahy, vítězství a boje proti zlu, symbol odhodlaného boje československých válečných letců za svobodu vlasti,“ přiblížil předseda Czech Spitfire Clubu Zdeněk Sadecký, který s letounem dorazil do Zlína.

Myšlenka na jeho sestrojení zrála v lidech z Czech Spitfire Clubu mnoho let. „Někdy v roce 2008 nás napadlo, že by bylo dobré vozit s sebou na přednášky a besedy také něco skutečně „leteckého“. Samozřejmě symbol našeho klubu, skutečný spitfire, byl pro nás s cenou daleko přes 150 milionů korun nedosažitelný. Ale kdo má malé cíle, znáte to,“ pousmál se Sadecký.

Foto: Aleš Fuksa

Věrná maketa stíhacího letounu Spitfire ve Zlíně

Proto členové klubu začali uvažovat alespoň o kabině tohoto legendárního stroje. „Stavba takových částí letounů má tradici třeba ve Velké Británii. Na internetu je řada videí, jak je nadšenci skládali. Počítali jsme, že ji budeme vozit na vozíku za osobním vozem a umožníme tak zejména dětem vychutnat si posed v kabině spitfiru,“ přiblížil první plány Sadecký.

Dalším plánem byla stavba ultralehkého spitfiru, který by mohl létat. „Bohužel již první konzultace a výpočty ukázaly, že takový spitfire by originál připomínal jen vzdáleně. Letoun by byl jen o něco menší, dostal by se na 82 procent velikosti, ale třeba velký problém byl s centráží - v nepoměrně menší hmotnosti motoru. Byla by jiná poměrná velikost kabiny, podvozkových noh a kol. To vše by nevypadalo příliš reálně,“ uvedl Sadecký.

Letečtí nadšenci se nakonec rozhodli postavit sice nelétající, ale o to přesnější maketu Spitfire 1 : 1.„Byl to rok příprav, další dva roky stavby a dva roky dodělávek. Ale je pravda, že dodnes není úplně hotovo. Chceme ještě doplnit originální přístrojové vybavení kabiny a poziční světla,“ přiznal Sadecký.

Přehlídka dobové vojenské techniky

Nyní maketa stíhacího letounu Spitfire zdobí prostranství před zámkem ve Zlíně, které je dějištěm šestidenních oslav osmdesátého výročí závěru druhé světové války a osvobození českého státu spojeneckými vojsky. Jeho montáž zabrala asi dvě hodiny. „Bylo třeba osm silných chlapů. Především kvůli přesunutí stroje z přívěsu a montáži křídel a dalších částí stroje, které převážíme zvlášť, aby se neponičily,“ vysvětlil spolupracovník Czech Spitfire Clubu Stanislav Bartl.

Foto: Aleš Fuksa

Věrná maketa stíhacího letounu Spitfire ve Zlíně

Oslavy ve Zlíně vrcholí v sobotu. Od 10 hodin je před zámkem k vidění přehlídka dobové vojenské techniky, od automobilů až po letadlo Spitfire. „Jedná se o techniku, která má širší souvislost s koncem 2. světové války v naší zemi. Stejně tak bude velkým lákadlem nejen pro děti i prezentace modelářů s modely techniky na dálkové ovládání,“ uvedla ředitelka pořádajícího Živého Zlína Jana Kubáčová. Nechybí ani stylová muzika. Ve třináct hodin vystoupí kapela Jazzbook, v pět odpoledne uzavře program swingová tančírna se SwingShower.

Foto: Aleš Fuksa

Maketa stíhacího letounu Spitfire ve Zlíně

Na rozdíl od jiných krajů byl závěr 2. světové války na Zlínsku mimořádně bolestivý. V listopadu 1944 zasáhlo Zlín spojenecké bombardování, zhruba ve stejné době přišli na Valašsko partyzáni ze Slovenska, kteří se opírali o pomoc místních lidí. Mnozí za ni zaplatili životem v posledních týdnech nacistické okupace. Jednotka SS vyvraždila 3. dubna 1945 obyvatele Juříčkova mlýna v Leskovci, 19. dubna byla vypálena Ploština (24 mrtvých), 23. dubna pokračovalo vraždění v Prlově (21 mrtvých). Když Němci 2. května vypalovali osadu Vařákovy Paseky, byly už z dálky slyšet oslavy osvobození a příchod Rudé armády a rumunských vojsk. Ve stejný den byl osvobozený Zlín.

Foto: Aleš Fuksa

Maketa stíhacího letounu Spitfire ve Zlíně

Výběr článků

Načítám