Hlavní obsah

Arenberger: Zásluhou většiny občanů brzdíme šíření epidemie

23. 4. 2021, 12:46 • Aktualizováno 23. 4. 2021, 14:04
Jan Menšík, Novinky, Jan Menšík

K očkování proti koronaviru se od pátečního rána ve věkové kategorii 60 až 64 let zatím registrovalo přes 70 tisíc lidí, oznámil v pátek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Pro další věkovou skupinu se registrace otevře příští týden.

Záznam: TK ministra zdravotnictví Petra Arenbergera 23.4.2021Video: ČTK

 
Článek

„Zpomalování je ve všech regionech, ale existují relativně velké rozdíly. Žádný z regionů výrazně neroste nebo neroste vůbec. Není to zásluha ministerstva, ale je to díky tomu, že většina z nás dodržuje nastavená pravidla. Proto brzdíme průběh epidemie,“ oznámil ministr.

Za čtvrtek bylo v České republice zaznamenáno 2615 nových případů nákazy, což je nejméně za všední den od 29. září. Proti minulému týdnu nárůst počtu případů klesl o pětinu. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí infikuje jeden nakažený, se drží na hodnotě 0,85. Kdyby hodnota vzrostla nad jedničku, znamenalo by to, že se šíření epidemie zrychluje.

Nejlépe si vedou Královéhradecký, Karlovarský a Plzeňský kraj, ve kterých se podle čtvrtečního rozhodnutí vlády otevřou mateřské školy pro všechny děti. Naopak nejhůře jsou na tom Ústecký a Jihočeský kraj a východ země.

Vláda vydala nové opatření na omezení obchodu

V nemocnicích s covidem leží k pátečnímu datu 3909 pacientů, z nichž je zhruba 900 na lůžkách intenzivní péče s těžším průběhem.

Od 12. dubna, kdy začalo testování ve školách, mělo pozitivní test 2236 dětí ve věku 5 až 11 let, asi třetina případů připadá na školy, řekl ministr.

Kromě aktuální epidemické situace, která se postupně zlepšuje, se ministr věnoval i očkování. K pátečnímu datu bylo podle Arenbergera vyočkováno 2 719 610 dávek vakcín. Alespoň jednu dávku dostalo necelých 1,8 milionu lidí a téměř 950 tisíc občanů má již očkování ukončené.

Po druhé dávce očkování proti covidu se podle ministra nakazilo asi 0,16 procenta očkovaných. Z 1,7 milionu osob jde zhruba o 2800 osob.

K očkování se mohou registrovat lidé nad 60 let

„Jak budou docházet dodávky vakcín, tak budeme rozšiřovat skupiny. Předpokládáme, že na konci června bychom mohli očkovat skupinu 40 plus a o prázdninách už bez skupiny věku,“ podotkl ministr.

Až 100 tisíc dávek denně

I přes krátkodobý pokles denně vyočkovaných dávek z minulých dní Arenberger očekává další nárůst těchto počtů a v horizontu několika týdnů by se v Česku mohlo očkovat až 100 tisíc dávek denně.

Apeloval ale na sanitáře, aby se nechali očkovat. Ti podle dřívějších dat patří mezi nejčastěji nakažené zdravotnické pracovníky.

Ministr upřesnil, že testy, s nimiž může dotyčný využít služeb, jako je například kadeřnictví, mohou bát antigenní staré tři dny, v případě PCR testů je to sedm dnů. Platnost amatérských odběrů bude asi jednorázová.

Nové opatření na omezení obchodů

Arenberger na tiskové konferenci okomentoval čtvrteční rozsudek Nejvyššího správního soudu, který z procesních důvodů zrušil opatření, na jehož základě byly zavřené obchody a služby. Vláda v pátek opatření upravila a znovu aktivovala.

„Ve spolupráci s epidemiology a našimi právníky jsme vytvořili na podkladě těchto připomínek opravy, které začnou platit od pondělka. Nedojde tedy k rušení opatření,“ přiblížil ministr.

Vláda vydala nové opatření na omezení obchodu

Ministr se během tiskové konference věnoval také testování ve školách, kontrolám testování ve firmách či plánu rozvolňování.

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové bylo v minulém týdnu provedeno přibližně 1600 kontrol. „Ve dvaceti případech bylo zjištěno porušení izolačních pravidel, ve dvou případech karanténní opatření,“ uvedla Svrčinová.

Změkčení protikoronavirových pravidel se ve čtvrtek věnovala na svém jednání vláda, která zároveň představila šest balíčků rozvolňování. Hlavním kritériem pro otevírání různých oblastí společenského života má být počet nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v sedmidenním klouzavém průměru. Dříve se uvolňování řídilo pomocí protiepidemického systému PES, tím se už ale kabinet neřídí a Arenberger se ho rozhodl nahradit šesti balíčky.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Balíčky pro návrat zpět do normálního života

Například aby se ve všech krajích mohly otevřít mateřské školy, musí tam být méně než 100 případů na 100 tisíc obyvatel za týden. To v současnosti splnily pouze Karlovarský, Královéhradecký a Plzeňský kraj, kde se školky v pondělí otevřou pro všechny děti. Zbytek republiky si musí počkat.

Reklama

Související témata:

Související články

Přehledně: Jak se vrátí žáci do škol

22. 4. 2021, 18:47

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek představilo, za jakých podmínek se budou vracet děti do škol. Záležet bude na počtu nakažených na sto tisíc obyvatel za...

Babiš: Vakcínu zájemcům do konce srpna

23. 4. 2021, 4:30

Všichni zájemci o očkování by mohli být naočkováni do konce srpna. Ve čtvrtek to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Do konce června by vakcínu mohlo dostat...

Výběr článků