Článek
„Jen u nepatrné části se jedná o tranzitující nelegální migranty. Ze dvou třetin jde o osoby s legálním pobytem v Česku, dále osoby překračující povolenou délku pobytu nebo osoby se zakázaným vstupem do Německa,“ řekl Novinkám mluvčí cizinecké policie Josef Urban.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve uvedl, že jde nejčastěji o občany Ukrajiny, Ruska a Moldavska. Například Ukrajinci mohou mít pobytové oprávnění v Česku, ne však v Německu, západní sousedé je tak zadrží a vrátí k nám.
„Mezi cizinci, kterým byl odepřen vstup na německé území, avšak kteří se legálně nacházejí na území České republiky, tvoří dvě třetiny občané Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou,“ dodal Urban. Jedná se tedy o uprchlíky, kteří utekli před ruskou agresí a v Česku našli útočiště. Pokusili se vydat do Německa, to je však vrátilo.
„Policie situaci na hranicích pečlivě monitoruje a v tuto chvíli nepozorujeme žádné nové trendy ani mimořádné změny,“ řekl Urban. Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt oznámil přísnější vracení migrantů ve středu 7. května.
Migrace přes Balkán výrazně poklesla
„Tranzitní nelegální migrace a převaděčství oproti předchozím třem rokům výrazně poklesly, což se projevuje také v menším počtu nelegálních vstupů ve směru z Česka do Německa,“ řekl Urban o takzvané západobalkánské migrační trase.
Také z údajů Správy uprchlických zařízení (SUZ) vyplývá, že situace v Česku není dramatická. V zařízení pro zajištění cizinců je jen lehce přes sto osob. „Aktuální počet k dnešnímu dni je 109,“ uvedl mluvčí SUZ Jan Piroch.
Jsou mezi nimi například lidé, u kterých panuje obava z útěku a kteří mají být přemístěni do jiného státu. Typicky jde o osoby, které Německo vrátilo a i v Česku jsou nelegálně. Další skupinou jsou lidé, u kterých bylo cizineckou policií rozhodnuto o správním vyhoštění.
Ministr Rakušan už od zavedení přísnějších německých kontrol uklidňoval, že počty odmítnutých osob se významně nezvyšují. Zároveň však prosazoval novelu zákona o azylu, která má podle něj zpřísnit podmínky pro nelegální migranty. Podle Rakušana totiž zpřísňují své zákony i ostatní státy, například právě Německo.
„Být zemí, která nemá zpřísněná pravidla jako jediná v našem geografickém prostoru, to je pak pozvánka pro migraci,“ řekl v průběhu projednávání zákona ve Sněmovně ministr vnitra. Novelu minulý týden v pátek Sněmovna schválila, ještě ji musí projednat Senát a podepsat prezident. Podle novely například vyhoštění cizinci nebudou moci žádat o azyl a uměle tak prodlužovat svůj odchod z Česka.
Migrace a přísnější kontroly v Německu jsou ožehavým tématem i pro Poláky. Tamní premiér Donald Tusk v pondělí oznámil, že se ještě týž den bude situací na hranici zabývat na poradě s vedením ministerstva vnitra, pohraniční stráže, vojska a policie.
Samozvaná polská milice slídí lidem v autech
Nezákonné kontroly na polsko-německé hranici totiž začala provádět samozvaná polská milice, která blokovala dopravu a zastavovala vybraná auta. Tato milice chtěla bránit vracení migrantů z Německa do Polska. Zastavit měla u města Gryfin i český obytný vůz, pustila ho až po neoprávněné prohlídce.
„Jedna věc je výjimečně odporná - a to jsou akce, které mají dokázat, že Polsko zaplavují nelegální migranti ze západního směru. To není pravda. Ale jsou případy, které v tuto chvíli pečlivě zkoumáme,“ řekl Tusk podle serveru Onet. Premiér chce zjistit, zda Polsko skutečně musí přijmout migranty, které se Německo snaží do jeho země vrátit. Pokud bude podle Tuska sporných případů přibývat, Polsko obnoví kontroly na hranicích s Německem.