Hlavní obsah

Majitelé billboardů nesundali po výpovědi reklamu z mostů, část oblepili ukrajinskými vlajkami

12. 5. 2022, 10:28 • Aktualizováno 12. 5. 2022, 15:54
Jan Menšík, Novinky, Jan Menšík

Praha se s reklamním a vizuálním smogem snaží v poslední době bojovat, ne vždy to však jde jednoduše. Přestože vedení Prahy ukončilo k březnu smlouvu na pronájem mostů pro reklamu, firma konstrukce stále neodstranila, protože výpověď neuznala, na část ploch pak nalepila ukrajinskou vlajku. TSK nicméně začala postupně reklamy odstraňovat.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Odstraňování billboardu. Ilustrační foto.

Článek

Rada hlavního města Prahy vloni na konci srpna rozhodla o neprodloužení historické smlouvy na pronájem mostů za účelem umístění reklamních poutačů. Smlouva mezi městem a firmou AMMA s automatickým desetiletým prodlužováním byla uzavřena v roce 1992, následně byl v roce 1998 uzavřen dodatek a v roce 2008 dohoda o narovnání. Právním nástupcem zmíněné firmy je společnost Czech Outdoor spadající do reklamní skupiny BigBoard, která je jedničkou na českém trhu s venkovní reklamou.

Praha řeší reklamu, pře se s billboardáři

Šestiměsíční výpovědní lhůta pak uplynula letos v březnu, kdy měla reklama z řady pražských mostů zmizet. Firma Czech Outdoor tak však neučinila, protože s výpovědí nesouhlasí a nepovažuje ji za platnou.

Městská firma Technická správa komunikací (TSK) proto začala v nedávné době reklamu odstraňovat.

„Zahájili jsme v rámci TSK postupné odstraňování reklam a čekáme na případnou reakci společnosti Czech Outdoor. Naším prvotním cílem je obecně ukončení nájemní smlouvy dle rozhodnutí rady. Společnost s naší výpovědí nesouhlasí a o všem může teoreticky rozhodnout soud,” sdělila na dotaz Novinek mluvčí TSK Barbora Lišková.

TSK poutače odstraňuje na své náklady a aktuálně náhradu nákladů neřeší, protože by se v případě nepříznivého rozhodnutí soudu mohla vystavit „riziku odpovědnosti za náhradu škody”.

Novinky požádaly o vyjádření také skupinu BigBoard. Její mluvčí Pavlína Stránská jakékoliv pochybení odmítla.

„Není pravdou, že dotyčná smlouva měla být ukončena k letošnímu březnu. Naše společnost má za účelem provozování reklamy na mostech uzavřenou smlouvu s TSK na dobu určitou a její platnost stále trvá. Pro odstranění ploch tedy není žádný důvod a jejich pronájem nadále pokračuje,” sdělila Stránská.

Společnost zřejmě argumentuje zmíněnou dohodou mezi TSK a předchůdcem Czech Outdoor z roku 2008, podle níž by možnost pro neprodloužení smlouvy při desetiletých intervalech měla nastat až v roce 2028, nikoliv v roce 2022. Vedení Prahy již v minulosti ale avizovalo, že za právoplatný považují termín v loňském roce.

Místo odstranění opět vlajka

Část poutačů, které by již podle rozhodnutí města neměly na mostech být, firma v minulých týdnech oblepila ukrajinskými vlajkami. Podobnou taktiku zvolili provozovatelé venkovní reklamy před lety, když začal platit zákon, který zakazoval billboardy v blízkosti dálnic a silnic I. třídy. Tehdy se tisíce reklamních ploch v rámci protestní akce u dopravních tahů zahalily do českých vlajek a zůstaly tak i po začátku zákazu. Stát poutače, jakožto černé stavby, pak postupně odstraňoval, pokud tak neučinili vlastníci.

„S ohledem na události na Ukrajině jsme se rozhodli vyhradit část ploch pro umístění ukrajinských vlajek, kterými chceme vyjádřit podporu této zemi,” vysvětlila krok Stránská.

I billboardy s vlajkou půjdou pryč. Ťok považuje snahu provozovatelů za úsměvnou

Nad tímto počinem se pozastavil například server Kverulant.org i v souvislosti s tím, že v minulosti se spekulovalo o napojení skupiny BigBoard na Rusko. Přibližně v roce 2008 firma darovala několik velkoplošných billboardů iniciativě Ne základnám, která hlasitě protestovala proti výstavbě amerického radaru v Brdech, čemuž se všemožně snažilo právě Rusko zabránit.

Činnost společnosti ve vztahu ke kontroverzní iniciativě a Ruské federaci dokonce monitorovala v těchto letech také Bezpečnostní informační služba (BIS), uvedlo tehdy Aktuálně.cz.

Skupina BigBoard možné napojení na Rusko odmítla. „Skupina BigBoard nemá a v minulosti nikdy neměla vazby na Rusko. Tyto spekulace se nezakládají na pravdě a zásadně se ohrazujeme proti podobným nesmyslným spekulacím,” uvedla mluvčí Stránská.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků