Hlavní obsah

Lidé po tornádu žádají o příspěvky celkem za 1,5 miliardy korun

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Žádostmi podložené nároky na obnovu bydlení po tornádu z programu Živel ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odhaduje na 1,5 miliardy korun.

Foto: HZS JMK

Demolice zničených budov v Hruškách na Břeclavsku.

Článek

Žádostmi podložené nároky na obnovu bydlení po tornádu z programu Živel ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odhaduje na 1,5 miliardy korun. Žadatelům byly dosud vyplaceny zálohy 27,5 milionu korun. Státní fond podpory investic (SFPI), který žádosti přijímá, připravuje smlouvy v objemu přibližně 37,5 milionu korun. Uzavřeny by měly být v tomto týdnu.

Vyplývá to z vládního materiálu Informace o přípravách Strategie obnovy části Jihomoravského kraje postižené v červnu 2021 tornádem, který má ČTK k dispozici.

Zásoby po tornádu budou směřovat na další humanitární využití

Domácí

Odhad MMR na podložené nároky vychází z počtu předložených žádostí a průměrného odhadu nákladů. Příjem žádostí začal 2. července, podle informací úřadu z konce minulého týdne jich SFPI evidoval 759. Opravy poškozených obydlí se týká 86 procent, 13 procent žádostí je na novou výstavbu.

Až dva miliony

Obyvatelé zasažených lokalit mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500 000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace.

Příspěvek až dva miliony korun mohou lidé získat na opravu bydlení nebo pořízení nového. V případě bytového domu lze tuto částku čerpat na každý byt. Maximální pomoc se počítá jako rozdíl mezi náklady na opravu nebo nové bydlení, 70procentní výší vyplaceného pojistného plnění a jinou státní podporou.

Policie natočila dronem cestu ničivého tornáda

Domácí

Původně se mělo započítat plné pojistné, v reakci na kritiku MMR program upravilo. Změnilo také znění, podle kterého měly být dotace sníženy o dary z veřejných sbírek. Ty se tak nezapočítávají. Nově mohou pomoc získat i lidé, kterým tornádo poškodilo rozestavěné bydlení.

Pokud náklady překročí limit dotace, mohou lidé požádat o úvěr od 30 000 do tří milionů korun s fixní úrokovou sazbou jedno procento. U bytového domu si mohou lidé nárokovat půjčku ve stejné výši na každý byt. Splatnost úvěru je 25 let. SFPI zároveň umožní přerušit splácení například v případě narození dítěte nebo ztráty zaměstnání. Celková doba splácení včetně přerušení nesmí přesáhnout 30 let.

Pomáhali po tornádu, přitom ukradli notebooky a elektroniku

Krimi

Do doby splacení půjčky, nebo po dobu deseti let od poskytnutí dotace, pokud žadatel není příjemce úvěru, může příjemce pomoci převést vlastnické právo k obydlí na jiného člověka jen se souhlasem SFPI. Obnovené nebo nové bydlení musí být deset let pojištěno proti živelní pohromě.

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů. Provedeno podle MMR bylo 188 demolic včetně garáží, stodol a jiných budov, dalších 25 demolic je v řešení. Pro 28 rodin bylo podle resortu nutné zajistit dlouhodobé náhradní bydlení. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.

Reklama

Výběr článků

Načítám