Hlavní obsah

Letecké záběry: Moravská Nová Ves dva a půl měsíce po tornádu a těsně po něm

13. 9. 2021, 14:12 – Moravská Nová Ves
Novinky, jdu

Řádění tornáda na jihu Moravy koncem června po sobě zanechalo šest mrtvých a rozsáhlou spoušť, kterou mnozí přirovnávali k apokalypse. Moravská Nová Ves spolu s Hruškami, Lužicemi a Mikulčicemi patřila k nejvíce zasaženým obcím. Ani dva a půl měsíce po přírodní pohromě tam práce na opravách nekončí. Novinky pomocí záběrů z dronu srovnaly, jak obec vypadala den po neštěstí a jak nyní.

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z dronu na Moravskou Novou Ves 2,5 měsíce po tornádu a den po němVideo: Novinky

 
Článek

Zatímco den po tornádu, které se pomezím Břeclavska a Hodonínska prohnalo ve čtvrtek 24. června, to v Moravské Nové Vsi vypadalo jako po leteckém náletu, o dva a půl měsíce později už městys na Břeclavsku vypadá klidněji. Holé střechy, sutiny a ruch lidí vystřídaly uklizené a opravené silnice a většinu domů už zakrývají nové střechy.

Foto: Novinky

Záběry Moravské Nové Vsi z dronu 2,5 měsíce po tornádu a den po něm

I když se obec pomalu vrací do běžného života, práce na opravách zdaleka nekončí. Kromě několika domů, jež stále zakrývá plachta, čeká na novou střechu i římskokatolický kostel z poloviny 18. století, který se nachází v centru obce. Mnoho lidí si také z osudného večera nese traumatizující zážitky, zatímco někteří přišli o své blízké, jiní unikli jisté smrti jen o vlásek.

Po tornádu v Hruškách ho museli vyprostit z trosek. Stále má co dělat s opravami

Domácí

Řádění tornáda nepřežilo šest lidí včetně dvouročního dítěte, další desítky lidí utrpěly zranění. Materiální škody dosahují mnohamiliardových částek, poničeno bylo přes 1200 budov. Statici v obcích museli nakonec nechat strhnout přes 180 z nich.

Foto: Novinky

Moravská Nová Ves dva dny po řádění tornáda

Neštěstí na jihu Moravy však poukázalo i na soudržnost lidí nejen v zasažené oblasti, ale po celém Česku. Ve sbírkách pro poničené obce se nahromadilo kolem miliardy korun, lidé do oblasti posílali i materiální pomoc a tisíce dobrovolníků přijelo nabídnout pomocnou ruku. I proto se tam celkem rychle podařilo například uklidit sutiny.

Mikulčické vinaře tornádo nezlomilo. Sklepy otevřeli

Domácí

Tornádo, které dosahovalo rychlostí přes 300 km/h, se prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem ve čtvrtek 24. června po 19. hodině. Zanechalo po sobě 26 kilometrů dlouhý a půl kilometru široký pás zkázy a kromě Moravské Nové Vsi kriticky zasáhlo i obce Mikulčice, Hrušky, Lužice a městské části Hodonína Bažantnice a Pánov.

Podle vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu se jednalo o silné tornádo doprovázené savými víry dosahující až stupně F4, což značí druhý nejsilnější stupeň. Naposledy se v Česku podobně silné tornádo prohnalo v roce 2004 Litovlí na Olomoucku, kde zpustošilo zhruba třetinu obce. Jeho síla však tehdy dosahovala jen stupně F3.

Reklama

Výběr článků