Hlavní obsah

Langer chce pustit policisty do zázemí živností bez omezení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA

Nikdy neříkej nikdy. O pravdivosti tohoto rčení se nyní přesvědčuje ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ve svém návrhu nového policejního zákona totiž prosazuje, aby policisté při běžné práci mohli vstupovat do všech prostor všech živnostenských provozoven. Tedy i tam, kam zákazníci nemohou, třeba do kuchyní, skladů a dalšího zázemí obchodů či restaurací.

Článek

Kontrolovat tyto neveřejné prostory mohou policisté dosud jen na základě trestního řádu a pouze při vyšetřování trestné činnosti. Například mají-li konkrétní podezření, že se tam ukrývá vrah, zloděj či je tam schována zbraň.

Před čtyřmi lety totéž odmítal

S totožným návrhem otevřít policii všechny tyto prostory i bez závažného podezření ale přesně před čtyřmi lety přišel do Sněmovny jeden z jeho předchůdců v ministerském křesle Stanislav Gross (ČSSD). A se zlou se potázal. Nápad otevřít obchody policejním kontrolám smetli hlavně občanští demokraté včetně tehdejšího stínového ministra vnitra Langera.

Poslanci ODS tenkrát při projednávání živnostenského zákona dokonce pohrozili. Pokud zákon dá policii oprávnění vstupovat do všech prostor, pak by někteří poslanci ODS nepodpořili zákon zpřísňující zásahy policie proti překupníkům kradeného zboží v bazarech a zastavárnách.

„My jsme byli tehdy zásadně proti a můj názor na tu věc se nezměnil. A to bez ohledu na to, kdo s tím návrhem přichází. Pokud si pamatuji, byli jsme tehdy proti jednotně, tedy včetně Ivana Langera,“ řekl nyní Právu Vlastimil Tlustý, který v té době řídil klub ODS.

Výsledkem bylo schválení úpravy umožňující neomezený vstup jen do obchodů s použitým zbožím.

S odstupem času má už ale Langer názor jiný. Podle něho je nutné sjednotit „současný roztříštěný systém oprávnění policistů“ a umožnit policistům vstup do živnostenských provozoven obecně.

Na zloděje bič je, na hajlující mládež ne

A jak vnitro nyní argumentuje? „Policii je tak dnes paradoxně umožněno účinně odhalovat trestnou činnost týkající se např. kradených telefonů nebo jiného zboží, zatímco u jiných typů kriminality, často mnohem závažnější, policie takovou možnost zcela nesystémově nemá, neboť jí není umožněn vstup o do jiných prostor než těch, kam můžou zákazníci,“ stojí v odůvodnění návrhu.

Podle vnitra jde například o odhalování nucené práce spojené s vykořisťováním nelegálních migrantů či s obchodováním s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování. Potíže má zatím policie třeba i při zásazích proti hajlování a dalším projevům propagace nacismu v rámci koncertů pořádaných v uzavřených restauracích.

Návrh se zřejmě bude měnit

Před čtyřmi lety předsedkyně ústavně právního výboru Sněmovny Eva Dundáčková (ODS) prohlásila, že otevření provozoven pro policii navrhované Grossem je „příliš rozsáhlé a příliš zasahující do oblasti podnikání a práv jednotlivých podnikatelů“.

Nynější šéf téhož výboru, její stranický kolega Marek Benda, také není návrhem nadšen a předpokládá, že ještě dozná změn i při projednávání ve vládě. „Ten návrh je psaný příliš z policejního pohledu a o některých věcech se bude muset ještě hodně diskutovat,“ řekl Právu. „Ano, souhlasím, že policie musí mít dostatečné kompetence, ale je třeba být opatrný bez ohledu na to, kdo je zrovna u vlády,“ dodal Benda.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám