Hlavní obsah

Krize může zpozdit radar, uvedl Schwarzenberg

27. 9. 2008, 5:34 – NEW YORK

Současná finanční krize by mohla zpozdit vybudování obou plánovaných částí amerického protiraketového štítu v České republice a v Polsku, řekl v New Yorku agentuře Reuters český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zdůraznil, ale že radar bude vybudován. Oba uchazeči o úřad amerického prezidenta se k vybudování radarové základny v ČR a protiraketové základny v Polsku zavázali, řekl ministr.

Foto: Michal Doležal , ČTK

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg

Článek

„Umím si představit, že dojde ke zpoždění, ale oba kandidáti (na prezidenta USA) si myslí, že jde o správnou věc," odpověděl Schwarzenberg na otázku, zda stávající ekonomické problémy, jimiž procházejí Spojené státy, mohou projekt raketového štítu zbrzdit.

Dodal, že česká strana byla ohledně diskuzí kolem budoucnosti protiraketového štítu ve Střední Evropě v kontaktu s týmy obou prezidentských kandidátů, jak demokratického senátora Baracka Obamy, tak jeho protivníka, republikánského senátora Johna McCaina.

"Oba v podstatě považují tento štít za důležitý pro obranu Spojených států i evropského kontinentu," řekl Schwarzenberg.

Ministr, který se účastní jednání Valného shromáždění OSN, přitom zdůraznil, že "je pochopitelně na Američanech, kdy to postaví".

Reklama

Související témata:

Výběr článků