Hlavní obsah

Kriminalista Šmíd, který spolupracoval s Piráty, u policie skončil

17. 1. 2020, 11:41 • Aktualizováno 17. 1. 2020, 12:01

U policie skončil kriminalista Jan Šmíd, který pomáhal Pirátům s legislativou. O jeho propuštění ze služby v pátek informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Na spolupráci Šmída s Piráty loni v květnu upozornilo Právo.

Foto: Piráti

Jan Šmíd, podplukovník Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Článek

Ibehej uvedl, že ředitel NCOZ Jiří Mazánek vydal rozhodnutí o propuštění ve čtvrtek. „Více informací k této věci poskytovat nebudeme,” dodal mluvčí.

Řízení o propuštění Šmída ze služby zahájil Mazánek loni v červnu. Policejní prezident Jan Švejdar už předtím řekl, že taková spolupráce je nepřípustná.

Piráti zváží právní kroky

Vedoucí pirátského týmu pro vnitro a bezpečnost a poslanec Lukáš Kolářík sdělil, že podle něj a právních expertů nebyl porušen zákon. S rozhodnutím a jeho odůvodněním se chce seznámit, po analýze případně zváží právní kroky.

„Podle mě a našich právních expertů nedošlo k porušení zákona. To, co proběhlo v médiích, že se pan Šmíd zúčastnil jako host jednání našeho resortního týmu vnitro a bezpečnost, nemůže být důvod pro pozbytí způsobilosti práce policisty. To tvrdí i nová metodika ministerstva vnitra, která byla na moji žádost zpracována,” uvedl Kolářík.

„Je běžnou praxí, že se policisté potkávají s představiteli politických stran a konzultují legislativu. Budu se chtít s tímto rozhodnutím seznámit, zejména s jeho odůvodněním, a po jeho analýze případně zvážím možné právní kroky,” dodal.

Policie zahájila u detektiva, který spolupracoval s Piráty, řízení o propuštění

Domácí

Šmíd, který se zabýval finanční kriminalitou, byl za Piráty v říjnu 2018 zvolen jako nestraník do děčínského zastupitelstva. Detektiv později prohlásil, že se již v politice nebude jakkoliv angažovat.

Okolnosti Šmídovy pomoci Pirátům řešil také bezpečnostní výbor Sněmovny. Působení Šmída u Pirátské strany kriticky hodnotili zejména členové výboru za ANO, ODS a SPD. Naopak Kolářík zdůrazňoval, že Šmíd byl v pirátském týmu pro vnitro a bezpečnost jen jako host a konzultoval novelu ohledně úpravy vedlejších přivýdělků příslušníků bezpečnostních sborů.

Reklama

Související články

Výběr článků