Hlavní obsah

Kontroly na česko-slovenské hranici budou pokračovat

3. 10. 2022, 15:12

Hraniční kontroly na česko-slovenské hranici téměř jistě po deseti dnech neskončí, řekl v pondělí český ministr vnitra Vít Rakušan na jednání ministrů vnitra Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska v Bratislavě. „To, co teď zažíváme, je bezprecedentní. Meziroční nárůst migrace v České republice je 1200 procent, a to jsem se nespletl o nulu,“ upozornil Rakušan.

Foto: Martina Odehnalová, ČTK

Policisté při kontrole na hraničním přechodě Lanžhot/Brodské mezi Českem a Slovenskem.

Článek

Česká republika musela podle Rakušana na tato čísla reagovat a se zrušením kontrol chce počkat až do doby, než naběhnou některá z opatření a budou mít výsledky. „Až se ukáže, že na této migrační trase čísla objektivně klesají,“ dodal Rakušan. Problém ilegální migrace je podle Rakušana celoevropský a nelze ho řešit pouze na bilaterální úrovni.

Ministři vnitra zmíněných států se shodli, že je potřeba ochránit především vnější hranice Schengenu. Země proto vyšlou policisty k ochraně srbsko-maďarské hranice. „Shodli jsme se na tom, že Schengen považujeme za výdobytek, který si musíme chránit,“ zdůraznil slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. „Nelegální migrace nevzniká ani v jedné z našich zemí, ale všichni trpíme sekundární nelegální migrací. Proto musíme řešit s Evropskou komisí readmisní dohody se třetími zeměmi,“ dodal Mikulec.

Kontroly lidé v česko-slovenském pohraničí uvítali

Podle ministrů vnitra je nutné, aby země západního Balkánu upravily svou vízovou politiku a neumožňovaly migrantům proudit dál do Evropy. Převaděči by měli být ve všech zemích trestáni podle trestního řádu.

O ilegální migraci jednali v pondělí v Budapešti také představitelé Maďarska, Rakouska a Srbska.

„Situace je stále vážnější. Čísla a fakta jsou stále více alarmující,“ upozornil maďarský premiér Viktor Orbán. Předseda maďarské vlády zdůraznil, že zmíněné tři země nechrání jen vlastní hranice, ale celou Evropu. „Momentálně je hlavní obrannou linií srbsko-maďarská hranice, ale zájmem celé Evropy by mělo být, aby se tato obranná line posunula dál na jih,“ dodal Orbán.

Policisté střeží v Bílých Karpatech i zelenou hranici

Podle maďarského premiéra nevěnuje Evropa ilegální migraci dostatečnou pozornost. Orbán kritizoval Brusel, že v této souvislosti se opět objevuje návrh na přerozdělování ilegálních migrantů mezi jednotlivé členské státy Evropské unie. „Kdo je v našich zemích ilegálně, toho je potřeba vrátit tam, odkud přišel. Musíme zřídit hotspoty mimo území Evropské unie, kde by bylo možné požádat o azyl,“ uvedl Orbán.

Česka vláda rozhodla o zavedení kontrol na hranici se Slovenskem minulý týden, platí od minulého čtvrtka. Opatření mělo skončit tuto sobotu, kvůli nastalé situaci se ale protáhne.

Reklama

Výběr článků