Hlavní obsah

Konec obstrukcí se přiblížil, poslanci schválili novelu jednacího řádu

Poslanci v pátek podpořili novelu jednacího řádu Sněmovny, která by měla omezit obstrukce a nekonečné schůze. Návrh mimo jiné dává možnost omezit řečníky a to i poslance s přednostním právem. Pro hlasovalo 110 poslanců. Návrh předložený poslanci vládních stran a ODS nyní poputuje do Senátu.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Lidovecký poslanec Jan Bartošek (vlevo) a řídící schůze Patrik Nacher (ANO)

Článek

Návrh počítá s omezením délky řečnických vystoupení, omezením délky vystoupení mimo rozpravu i větším prostorem pro projednávání zákonů v závěrečném třetím čtení.

Na potřebu změny jednacího řádu politiky opakovaně upozorňoval Ústavní soud, který posuzoval konformitu přijetí některých norem, u nichž byla předčasně ukončena rozprava a byl stanoven pevný termín závěrečného hlasování.

Na potřebě změny se shodovaly vládní i opoziční kluby, opozice by nicméně uvítala, aby změna jednacího řádu nezačala platit okamžitě, ale ideálně až v dalším volebním období.

Největší kontroverze v pátek vzbudil pozměňovací návrh na omezení alkoholu a dalších zakázaných látek ve Sněmovně, který by ukládal poslancům povinnost účastnit se jednání ve střízlivém stavu a umožnil by předsedajícímu vykázání zákonodárce pod vlivem.

Kritici tvrdili, že alkohol ve Sněmovně nepředstavuje problém, zatímco předkladatel chtěl narovnat podmínky pro poslance a běžné zaměstnance, kterým je alkohol na pracovišti rovněž zapovězen.

Návrh přijat nebyl, stejně jako drtivá většina pozměňovacích návrhů opozice.

Související články

Výběr článků

Načítám