Hlavní obsah

Klaus vrátil medaili strážníkovi, který se jí vzdal na protest proti amnestii

16. 4. 2013, 16:32 • Aktualizováno 16. 4. 2013, 17:36

Bývalý prezident Václav Klaus vrátil medaili, kterou mu na protest proti novoroční amnestii poslal strážník z Třebenic na Litoměřicku Tomáš Rotbauer. Klausův spolupracovník Ladislav Jakl v průvodním dopisu muži napsal, že si medaili zaslouží, neboť ji za zadržení pachatelů dostal jako ocenění od společnosti. Rotbauer v reakci uvedl, že medaili již Klausovi vracet nebude a patrně ji vydraží pro charitu.

Foto: Petr Horník, Právo

Prezident Václav Klaus

Článek

"Svou medaili jste nedostal jako nějaký osobní dárek. Je to ocenění od naší společnosti. Proto se nemá vracet, jako vracejí zhrzení milenci dopisy své bývalé milé," napsal Jakl v dopise, který bývalý prezident zveřejnil na svých webových stránkách.

Rotbauer vrácením medaile vyjádřil svůj nesouhlas s amnestií, kterou Klaus ještě jako prezident vyhlásil na Nový rok. Jeho krok, především ta část amnestie, která zastavila soudy v některých korupčních kauzách, byl široce kritizován a byla kvůli němu například podána ústavní stížnost.

"Byla by pro mě čest medaili přijmout a velice si jí vážím. Za těchto okolností ji ale přijmout nechci, protože Klaus znehodnotil práci všech policistů a strážníků v celé republice i všech slušných lidí, kteří mu věřili," uvedl v úterý strážník.

Amnestie je sporná vždy, připomněl Jakl

Rotbauer v uniformě působí už 14 let. Začínal u litoměřické městské policie, pak sloužil u vojenské policie. Nyní devátým rokem dohlíží jako jediný strážník na Třebenice a okolí. Podle deníku pochytal 140 celostátně hledaných lidí, mnoho nebezpečných násilníků a zlodějů.

Medaili Vám pan Václav Klaus vrací zpět, protože si ji zasloužíte. Na politické gesto ovšem máte právo.
Ladislav Jakl v dopisu pro Tomáše Rotbauera

Jakl v dopise strážníkovi uvádí, že amnestie je vždy sporným gestem, protože vždy odpouští tresty některým viníkům. Klaus podle něj prominul jen drobné tresty. "Jestliže tyto drobné tresty obdrželi pachatelé, kteří si ve Vašich očích zasloužili trest vyšší, není to problém amnestie, ale našeho trestního práva a justiční praxe," napsal Rotbauerovi.

"Pokud se hovoří o drobných trestech, pak je to výsměch všem lidem," řekl Novinkám Rotbauer a připomněl 18 kauz, kdy ujdou trestu lidé, kteří podle něj rozkradli milióny. "Panu Klausovi bych přál projet se s každou hlídkou," dodal s tím, že dopadení pachatelé jsou nyní na svobodě a věnují se trestné činnosti dál.

Foto: Právo

Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause.

Poslední kapkou, která Rotbauera k jeho gestu dohnala, pro něj podle listu zřejmě bylo zjištění, že jeden z vykradačů hrobů, které dopadl, se díky amnestii ocitl na svobodě a okamžitě se ke své "práci" vrátil. Amnestii strážník pokládá za vlastizradu.

"Propuštění těchto osob rozhodně nebylo znevážením práce policistů. Díky policistům byl vynesen výrok o vině a dotyční dobře vědí, co je čeká, pokud se nepoučí," míní ale Jakl.

Patrně jste pod vlivem "neobjektivních médií"

Pokud prý Rotbauerovi, patrně "pod vlivem neobjektivních médií", vadí aboliční část amnestie, měl by vědět, že se jednalo výhradně o případy, kde již nejspíš nebyla žádná naděje na nalezení spravedlnosti, uvedl Jakl.

Také politici mají podle něj různé názory a vydávají různá rozhodnutí, která se někomu líbí, někomu ne. "I amnestii bylo možné vyhlásit jinak, jindy nebo vůbec ne. To ale neznamená, že zvolené rozhodnutí je nepřijatelné a jiné je jediné správné," napsal Klausův spolupracovník.

"Medaili Vám pan Václav Klaus vrací zpět, protože si ji zasloužíte. Na politické gesto ovšem máte právo. A nejspíš se vám za něj dostane i přiměřené pozornosti těch médií, která kampaň kolem amnestie vyvolala," uzavřel Jakl dopis strážníkovi.

Reklama

Související témata:

Výběr článků